Genomsyn

Start › Norrbottens län › Arvidsjaur

Atahann AB

559326-1745AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
4,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2024
391 tkr
Årets resultat 2024
280 tkr
Eget kapital 2024
305 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20242024: 4,2 mkr4,2 mkr20232023: 3,5 mkr3,5 mkr20222022: 4,3 mkr4,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 2173 5074 289
Nettoomsättning 4 2013 5074 289
Övriga rörelseintäkter 17––
Rörelsekostnader 3 9153 2444 131
Handelsvaror 1 4701 3901 711
Övriga externa kostnader 8977541 011
Personalkostnader 1 4821 0341 318
Av- och nedskrivningar 656590
Rörelseresultat 303263158
Finansiella poster 89−3−4
Resultat från andelar i intresseföretag 75––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1600
Räntekostnader och liknande resultatposter 234
Resultat efter finansiella poster 391260154
Bokslutsdispositioner −5712−80
Förändring av periodiseringsfonder −850−25
Förändring av överavskrivningar 2912−55
Resultat före skatt 33527174
Skatt på årets resultat 555716
Årets resultat 28021458

BalansräkningBelopp i tkr

Post202420232022
TILLGÅNGAR 842706518
Anläggningstillgångar 508374373
Materiella anläggningstillgångar 105171236
Inventarier, verktyg och installationer 105171236
Finansiella anläggningstillgångar 403203137
Andelar i intresseföretag 7575–
Fordringar hos intresseföretag 128128137
Andra långfristiga värdepappersinnehav 200––
Omsättningstillgångar 334333145
Varulager m.m. 173028
Råvaror och förnödenheter 173028
Kortfristiga fordringar 1075753
Fordringar hos intresseföretag 845036
Övriga fordringar 1118
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 236–
Kassa och bank 20924564
EGET KAPITAL OCH SKULDER 842706518
Eget kapital 30524083
Bundet eget kapital 252525
Aktiekapital 252525
Fritt eget kapital 28021558
Balanserat resultat 010
Årets resultat 28021458
Obeskattade reserver 1256980
Periodiseringsfonder 1102525
Ackumulerade överavskrivningar 154455
Kortfristiga skulder 412398356
Leverantörsskulder 40122170
Skatteskulder 936511
Övriga skulder 7110032
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 207110142

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202420232022
Styrelsens förslag 50––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 326326326
Årets inköp –0326
Ackumulerade avskrivningar 22115690
Årets avskrivningar 656590

Om bolaget

Adress
STORGATAN 32, 933 33 ARVIDSJAUR
Registrerat
2021-07-06
Bransch
Restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5114-4111
Atahann AB
kontrollerat 2026-10-22

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Säte
Arvidsjaur
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-06-30
Programvara
Briljant Ekonomisystem

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna
20226 kB Öppna