Årsredovisning
för
Räkenskapsåret
2024
Fastställelseintyg
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
2 (16) |
|
|
|
|
|
Styrelsen för OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret
2024.
Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Förvaltningsberättelse
Företaget har sitt säte i
Ägarförhållanden
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB är ett helägt dotterbolag till Oscarp 16 MID AB, org nr
559334-4012, som har sitt säte i Stockholm. Moderföretag i den koncern som bolaget ingår i och där
koncernredovisning upprättas är HL18 Property Portfolio AB, org nr 559337-2559, med säte i
Stockholm.
|
Flerårsöversikt (Tkr) |
2024 |
2023 |
2022 |
2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Nettoomsättning |
|
|
|
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Balansomslutning |
|
|
|
|
|
|
Soliditet (%) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):
| balanserad vinst |
| årets vinst |
disponeras så att
| i ny räkning överföres |
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning samt
kassaflödesanalys med noter.
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
|
|
3 (16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultaträkning |
Not |
2024-01-01 -2024-12-31 |
2023-01-01 -2023-12-31 |
|
|
Rörelsens intäkter |
4 |
|
|
|
|
|
Hyresintäkter |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rörelsens kostnader |
|
|
|
|
|
|
Fastighetskostnader |
6 |
- |
|
- |
|
|
Övriga externa kostnader |
7 |
- |
|
- |
|
|
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Rörelseresultat |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat från finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Ränteintäkter och liknande resultatposter |
9 |
|
|
|
|
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
10 |
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bokslutsdispositioner |
11 |
- |
|
- |
|
|
Resultat före skatt |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skatt på årets resultat |
12 |
- |
|
- |
|
|
Årets resultat |
|
|
|
- |
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
|
|
4 (16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Materiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Förvaltningsfastigheter |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Omsättningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Fordringar hos koncernföretag |
|
|
|
|
|
|
Övriga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank |
|
|
|
|
|
|
Summa omsättningstillgångar |
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
|
|
5 (16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eget kapital |
15 |
|
|
|
|
|
Bundet eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fritt eget kapital |
16 |
|
|
|
|
|
Balanserad vinst eller förlust |
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Avsättningar |
|
|
|
|
|
|
Uppskjuten skatteskuld |
17 |
|
|
|
|
|
Summa avsättningar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Leverantörsskulder |
|
|
|
|
|
|
Skulder till koncernföretag |
|
|
|
|
|
|
Aktuella skatteskulder |
|
|
|
|
|
|
Övriga skulder |
|
|
|
|
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
18 |
|
|
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
6 (16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rapport över förändringar i eget kapital |
|
|
|
|
Aktie- |
Balanserat |
Årets |
Summa |
|
|
kapital |
resultat |
resultat |
eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående eget kapital 2023-01-01 |
25 000 |
58 638 |
-52 062 |
31 576 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Balanseras i ny räkning |
|
-52 062 |
52 062 |
0 |
|
Aktieägartillskott, ovillkorat |
|
54 000 |
|
54 000 |
|
Årets resultat |
|
|
-60 270 |
-60 270 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
25 000 |
60 576 |
-60 270 |
25 306 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Balanseras i ny räkning |
|
-60 270 |
60 270 |
0 |
|
|
|
|
97 830 |
97 830 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
25 000 |
306 |
97 830 |
123 136 |
|
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
|
|
7 (16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassaflödesanalys |
Not |
2024-01-01 -2024-12-31 |
2023-01-01 -2023-12-31 |
|
|
Den löpande verksamheten |
|
|
|
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
19 |
768 322 |
|
993 520 |
|
|
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet |
20 |
|
|
|
|
|
Betald inkomstskatt |
|
- |
|
- |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten före |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet |
|
|
|
|
|
|
Förändring av kundfordringar |
|
|
|
|
|
|
Förändring av kortfristiga fordringar |
|
- |
|
|
|
|
Förändring av leverantörsskulder |
|
|
|
|
|
|
Förändring av kortfristiga skulder |
|
|
|
- |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansieringsverksamheten |
|
|
|
|
|
|
Erhållna aktieägartillskott |
|
|
|
|
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Årets kassaflöde |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Likvida medel vid årets början |
|
|
|
|
|
|
Likvida medel vid årets början |
|
|
|
|
|
|
Likvida medel vid årets slut |
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
8 (16) |
|
|
|
|
|
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Allmänna upplysningar
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter består av fastigheter (mark eller en byggnad) som innehas i syfte att erhålla
hyresinkomster eller värdestegring eller en kombination av dessa.
Förvaltningsfastigheter redovisas vid förvärvet till anskaffningsvärde, inkluderat direkt hänförbara
transaktionskostnader. Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet för fastigheten om det är
sannolikt att den ekonomiska nyttan som är förknippad med fastigheten förbättras i förhållande till den
nivå som gällde då den ursprungligen anskaffades. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som
kostnad i den period de uppkommer. Efter anskaffningstillfället redovisas förvaltningsfastigheten till
anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuell nedskrivning samt med
tillägg för eventuell uppskrivning. Utgifter för reparationer och löpande underhåll kostnadsförs i den
period de uppkommer.
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
9 (16) |
|
|
|
|
|
När det finns en indikation på att en tillgång eller en grupp av tillgångar minskat i värde görs en
bedömning av dess redovisade värde. I de fall det redovisade värdet överstiger det beräknade
långsiktiga värdet skrivs det redovisade värdet ner till detta långsiktiga värde.
Nedskrivningsbeloppet belastar periodens resultaträkning i den period värdenedgången påvisas.
En tidigare nedskrivning av en tillgång återförs när det har skett en förändring i de antaganden som vid
nedskrivningstillfället låg till grund för att fastställa tillgångens långsiktiga värde. Det återförda beloppet
ökar tillgångens redovisade värde, dock högst till det värde tillgången skulle ha haft (efter avdrag for
normala avskrivningar) om ingen nedskrivning gjorts.
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
10 (16) |
|
|
|
|
|
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast
transaktioner som medfört in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificerar företaget, förutom kassamedel, disponibla tillgodohavanden hos banker
och andra kreditinstitut samt kortfristiga likvida placeringar som är noterade på en marknadsplats och har
en kortare löptid än tre månader från anskaffningstidpunkten. Förändringar i spärrade medel redovisas i
investeringsverksamheten.
Nyckeltalsdefinitioner
Not 2 Väsentliga redovisningsbedömningar, uppskattningar och antaganden
Bolaget gör uppskattningar och bedömningar om framtiden. De uppskattningar for redovisningsändamål
som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan motsvara det verkliga resultatet. De
uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk for väsentliga justeringar i redovisade
värden for tillgångar och skulder under nästkommande år behandlas i huvuddrag nedan.
Extern marknadsvärdering av förvaltningsfastigheter
De externa förvaltningsfastigheterna är baserad på antaganden om framtida betalningsströmmar samt en
diskontering av dessa med hänsyn till en riskfri ränta och riskpåslag. Samtliga dessa faktorer utgör
således bedömningar av framtiden och är osäkra och kan inte tas som utfästelse om framtida utfall.
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
11 (16) |
|
|
|
|
|
Not 3 Finansiell riskhantering
Bolaget är genom sin verksamhet exponerat för olika typer av finansiella risker såsom marknads,
likviditets- och kreditrisker. Marknadsriskerna består i huvudsak av ränterisk.
Det är bolagets styrelse som är ytterst ansvarig for exponering, hantering och uppföljning av de
finansiella riskerna som fastställs av styrelsen i en finanspolicy som revideras årligen.
Marknadsrisk
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att verkligt värde eller framtida kassaflöden fluktuerar till följd av ändrade
marknadsräntor. Bolaget ar huvudsakligen exponerat för ränterisk genom dess lånefinansiering. Lånen
löper med rörlig ränta vilket innebär att bolagets framtida finansiella kostnader påverkas vid ändrade
marknadsräntor.
Valutarisk
Med valutarisk avses risken oftast att verkligt värde eller framtida kassaflöden fluktuerar till följd av
ändrade valutakurser. Bolaget bedriver sin verksamhet i Sverige och företagets in- och utflöden består
enbart av SEK. Därigenom är bolaget ej exponerat för valutarisk.
Likvidites- och finansieringsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att bolaget får problem med att möta åtaganden relaterade till bolagets
finansiella skulder. Med finansieringsrisk avses risken att bolaget inte kan uppbringa tillräcklig
finansiering till en rimlig kostnad.
Kredit och motpartsrisk
Med kreditrisk avses risken for att motparten i en transaktion orsakar bolaget en förlust genom att inte
fullfölja sina avtalsenliga förpliktelser. Bolagets exponering for kreditrisk är huvudsakligen hänförlig
till kundfordringar. Befintliga kunders finansiella situation följs löpande upp för att på ett tidigt
stadium identifuera varningssignaler.
Bolagets maximala exponering for kreditrisk bedöms motsvaras av bokförda värden på samtliga
finansiella tillgångar.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott redovisas hos givaren som en ökning av aktier i dotterbolag och hos mottagaren som
en ökning av fritt eget kapital.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast
transaktioner som medfört in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificerar företaget, förutom kassamedel, disponibla tillgodohavanden hos banker
och andra kreditinstitut samt kortfristiga likvida placeringar som är noterade på en marknadsplats och bär
en kortare löptid än tre månader från anskaffningstidpunkten. Förändringar i sparade medel redovisas i
investeringsverksamheten.
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
12 (16) |
|
|
|
|
|
Not 4 Operationella leasingavtal - Företaget som hyresvärd
Framtida leasingavgifter, för icke uppsägningsbara leasingavtal, förfaller till betalning enligt följande:
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Inom ett år |
1 336 956 |
1 236 050 |
|
|
Senare än ett år men inom fem år |
3 359 865 |
4 944 200 |
|
|
Senare än fem år |
0 |
3 093 558 |
|
|
|
4 696 821 |
9 273 808 |
|
|
|
|
|
|
Not 5 Intäkter
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Nettoomsättning per rörelsegren |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 316 290 |
1 236 055 |
|
|
|
|
|
|
Not 6 Fastighetskostnader
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 624 |
19 337 |
|
|
|
|
|
|
Not 7 Arvode till revisorer
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB |
|
|
|
|
Revisionsuppdrag |
|
|
|
|
|
30 000 |
48 000 |
|
|
|
|
|
|
Not 8 Inköp och försäljning mellan koncernföretag
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Andel av årets totala inköp som skett från andra företag i |
74,42 % |
37,26 % |
|
|
Andel av årets totala försäljningar som skett till andra företag |
0 % |
0 % |
|
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
13 (16) |
|
|
|
|
|
Not 9 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Ränteintäkter från koncernföretag |
|
|
|
|
Övriga ränteintäkter |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 10 Räntekostnader och liknande resultatposter
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Räntekostnader till koncernföretag |
|
|
|
|
Övriga räntekostnader |
14 667 |
12 159 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 11 Bokslutsdispositioner
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Lämnade koncernbidrag |
- |
- |
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Not 12 Aktuell och uppskjuten skatt
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Skatt på årets resultat |
|
|
|
|
Aktuell skatt |
- |
|
|
|
Justering avseende tidigare år |
|
- |
|
|
Förändring av uppskjuten skatt avseende temporära skillnader |
- |
- |
|
|
Totalt redovisad skatt |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Avstämning av effektiv skatt
|
|
|
2024 |
|
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Procent |
Belopp |
Procent |
Belopp |
|
Redovisat resultat före skatt |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
Skatt enligt gällande skattesats |
|
- |
|
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Redovisad effektiv skatt |
|
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
14 (16) |
|
|
|
|
|
Not 13 Förvaltningsfastigheter
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
2 606 361 |
2 606 361 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
2 606 361 |
2 606 361 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-50 215 |
-27 019 |
|
|
Årets avskrivningar |
-23 197 |
-23 196 |
|
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-73 412 |
-50 215 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
2 532 949 |
2 556 146 |
|
|
|
|
|
|
Det verkliga värdet på förvaltningsfastigheterna uppgår till 15 mkr (15 mkr). Vid värdebedömningen
tillämpas en värderingsmetod som grundar sig på ortspostmetoden. För de fastigheter där större
värdepåverkande händelser inträffat, eller där avvikelse från marknadsmässigt avkastningskrav
föreligger, görs även en kassaflödesanalys utifrån fastighetens budgeterade driftnetto. Värderingen sker
enligt nivå 3 inom värderingshierarkin i IFRS 13.
Not 14 Finansiella instrument
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Finasiella tillgångar |
|
|
|
|
Fordringar hos koncernföretag |
45 633 |
0 |
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
0 |
1 745 |
|
|
Kassa och bank |
868 007 |
0 |
|
|
|
913 640 |
1 745 |
|
|
|
|
|
|
|
Finansiella skulder |
|
|
|
|
Leverantörsskulder |
16 090 |
2 181 |
|
|
Skulder till koncernföretag |
2 676 166 |
2 350 306 |
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
501 799 |
6 434 |
|
|
|
3 194 055 |
2 358 921 |
|
|
|
|
|
|
För samtliga finansiella instrument bedöms inte det redovisade värdet avvika väsentligt från det verkliga
värdet.
Finansiella tillgångar/skulder är kategoriserade till upplupet anskaffningsvärde.
Redovisade värden utgör en rimlig approximation av verkligt värde varför ingen särskild upplysning om
verkligt värde lämnas. Räntenivåer på balansdagen, inklusive marginaler, för lånen motsvarar villkoren i
lånekontrakten.
Kundfordringar och leverantörsskulder har samtliga korta löptider. Av de finansiella instrument som ska
kategori indelas i enlighet med IFRS klassificeras samtliga finansiella tillgångar som låne- och
kundfordringar och samtliga finansiella skulder klassificeras som övriga finansiella skulder.
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
15 (16) |
|
|
|
|
|
Not 15 Antal aktier och kvotvärde
|
Namn |
Antal aktier |
Kvot- värde |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 000 |
|
|
|
|
|
|
|
Not 16 Disposition av vinst eller förlust
|
|
2024-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Förslag till vinstdisposition |
|
|
|
|
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
balanserad vinst |
|
|
|
|
årets vinst |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
disponeras så att |
|
|
|
|
i ny räkning överföres |
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 17 Uppskjuten skatteskuld
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Belopp vid årets ingång |
|
|
|
|
Årets avsättningar |
4 779 |
4 778 |
|
|
Belopp vid årets utgång |
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 18 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Förutbetalda hyresintäkter |
|
|
|
|
Upplupna räntekostnader |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 19 Räntor och utdelningar
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Erhållen ränta |
454 |
0 |
|
|
Erlagd ränta |
-14 667 |
-92 130 |
|
|
|
-14 213 |
-92 130 |
|
|
|
|
|
|
|
OP Gotland Stenkyrka Stenstugu 1:27 AB Org.nr 559320-6146 |
16 (16) |
|
|
|
|
|
Not 20 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Avskrivningar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 21 Ställda säkerheter
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
För skulder till kreditinstitut |
|
|
|
|
Fastighetsinteckningar |
7 150 000 |
7 150 000 |
|
|
|
7 150 000 |
7 150 000 |
|
|
|
|
|
|
Not 22 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Reparation av takskador planeras att utföras under 2025.
Stockholm den dag som framgår av min elektroniska underskrift
Vår revisionsberättelse har lämnats