Start › Stockholms län › Stockholm
Reqtest Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 851 | 2 626 | 1 575 | 0 |
| Nettoomsättning | 851 | 2 626 | 1 575 | 0 |
| Rörelsekostnader | 857 | 2 692 | 1 548 | 708 |
| Övriga externa kostnader | 347 | 540 | 1 548 | 708 |
| Personalkostnader | 510 | 2 152 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −67 | 27 | −708 |
| Finansiella poster | −1 814 | 993 | −634 | −335 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 2 600 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 201 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 015 | 1 610 | 634 | 335 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 820 | 926 | −607 | −1 043 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 5 400 | 3 000 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 100 | 5 400 | 3 000 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 720 | 6 326 | 2 393 | −1 043 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 769 | 278 | 0 |
| Årets resultat | −1 728 | 5 557 | 2 115 | −1 043 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 53 160 | 62 547 | 50 882 | 43 045 |
| Anläggningstillgångar | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 41 356 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 41 356 |
| Andelar i koncernföretag | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 41 356 |
| Omsättningstillgångar | 4 160 | 13 547 | 1 882 | 513 |
| Kortfristiga fordringar | 4 119 | 5 062 | 1 875 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 119 | 4 759 | 1 575 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 303 | 300 | 0 |
| Kassa och bank | 41 | 8 485 | 7 | 513 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 53 160 | 62 547 | 50 882 | 43 045 |
| Eget kapital | 12 848 | 43 833 | 30 521 | 28 322 |
| Bundet eget kapital | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Aktiekapital | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Fritt eget kapital | 12 822 | 43 807 | 30 495 | 28 296 |
| Överkursfond | −1 175 | −1 175 | 1 175 | 1 175 |
| Balanserat resultat | 13 375 | 37 075 | 27 205 | 28 164 |
| Årets resultat | −1 728 | 5 557 | 2 115 | −1 043 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 7 750 | 13 750 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 7 750 | 13 750 |
| Kortfristiga skulder | 40 312 | 18 714 | 12 611 | 973 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 3 000 | 0 |
| Leverantörsskulder | 8 | 619 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 8 584 | 16 107 | 2 565 | 973 |
| Skatteskulder | 585 | 1 047 | 278 | 0 |
| Övriga skulder | 31 135 | 659 | 6 768 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 282 | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 30 495 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 7 313 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2021 ingick Reqtest Holding AB ett avtal kring aktierelaterade ersättningar till anställda. Under 2024 gjordes en detaljerad genomgång av villkoren i optionsavtal och andra avtal som reglerar mellanhavanden mellan innehavarna av de aktierelaterade ersättningarna och det konstaterades att optionerna under vissa förutsättningar kan regleras med kontanter. Utifrån reglerna i K3 kapitel 26 bedömdes att programmet ska redovisas som ett kontantreglerat program och att en skuld därmed ska redovisas. Någon skuld har inte redovisats i bolagets historiska finansiella rapporter. Felet hänför sig till 2021 och har rättats retroaktivt och per 2024-12-31 har skulden bokat upp som en avsättning uppgående till 30,744 tkr med en resultateffekt om 1,486 tkr under 2024 och återstående del om 29,258 tkr har bokats mot 2023 års balanserade resultat och har redovisningsmässigt hanteras som en rättelse av fel. Förändringen har ingen påverkan på bolagets kassaflöde.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vi vill fästa uppmärksamhet vid not 7, vilken innehåller information om effekten av bristande jämförbarhet mellan åren till följd av felaktig redovisning av kostnad för personaloptioner samt därav felaktig ingående balans av eget kapital. Vårt uttalande är inte modifierat i detta avseende.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Reqtest Holding AB för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Reqtest Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Reqtest Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 41 356 |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 375, 111 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-05-29
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, andelar och andra värdepapper, företrädesvis inom försäljning och tjänster samt utveckling av mjukvara inom IT-funktioner och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-06-30)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young Aktiebolag
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, andelar och andra värdepapper, företrädesvis inom försäljning och tjänster samt utveckling av mjukvara inom IT funktioner och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.