Start › Västra Götalands län › Landvetter
NexQ AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 313 | 2 014 | 1 303 | 981 | 774 |
| Nettoomsättning | 1 313 | 2 014 | 1 303 | 981 | 774 |
| Rörelsekostnader | 955 | 943 | 916 | 566 | 479 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 60 | 50 | 40 | 40 | 12 |
| Personalkostnader | 807 | 899 | 868 | 525 | 466 |
| Av- och nedskrivningar | 87 | −7 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | 358 | 1 071 | 388 | 415 | 296 |
| Finansiella poster | −12 | 1 | −5 | −1 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 0 | 7 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 346 | 1 072 | 382 | 414 | 296 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −194 | −98 | −103 | −74 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −194 | −98 | −103 | −74 |
| Resultat före skatt | 346 | 878 | 284 | 311 | 222 |
| Skatt på årets resultat | 74 | 183 | 61 | 64 | 46 |
| Årets resultat | 272 | 696 | 224 | 247 | 176 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 869 | 2 035 | 1 063 | 814 | 627 |
| Anläggningstillgångar | 350 | 437 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 350 | 437 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 350 | 437 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 520 | 1 598 | 1 063 | 814 | 627 |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 101 | 124 | 149 | 337 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 320 |
| Övriga fordringar | 38 | 101 | 124 | 149 | 17 |
| Kassa och bank | 1 482 | 1 497 | 939 | 665 | 290 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 869 | 2 035 | 1 063 | 814 | 627 |
| Eget kapital | 878 | 1 007 | 671 | 448 | 201 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 853 | 982 | 646 | 423 | 176 |
| Balanserat resultat | 582 | 286 | 423 | 176 | 0 |
| Årets resultat | 272 | 696 | 224 | 247 | 176 |
| Obeskattade reserver | 469 | 469 | 275 | 177 | 74 |
| Periodiseringsfonder | 469 | 469 | 275 | 177 | 74 |
| Långfristiga skulder | 289 | 341 | – | – | – |
| Övriga skulder | 289 | 341 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 233 | 218 | 116 | 189 | 352 |
| Skatteskulder | 142 | 123 | 0 | 64 | 63 |
| Övriga skulder | 92 | 95 | 116 | 125 | 140 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 272 | 400 | 360 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 272 | 400 | 360 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har förändrats jämfört med föregående år till följd av variationer i verksamhetens uppdragsnivå och genomförda konsulttjänster under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med över 30 % jämfört med föregående år, vilket främst beror på ökad efterfrågan från befintliga och nya kunder samt utökade uppdrag. Företaget har också breddat sitt tjänsteutbud och effektiviserat sina interna processer, vilket bidragit till högre intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Tillökning av tjänster under året, kombinerat med justering av arvode har givit en ökning av omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 437 | 437 |
| Årets inköp | – | 437 |
| Ackumulerade avskrivningar | 87 | – |
| Årets avskrivningar | 87 | – |
Om bolaget
- Adress
- BRATTÅSVÄGEN 65, 438 32 LANDVETTER
- Registrerat
- 2021-05-21
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer också bedriva konsulterande verksamhet inom produktutveckling, IT-relaterande tjänster, personaluthyrning och rekrytering av personal, försäljning och affärsutveckling inom tjänstesektorn samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5687-4092
- Itology AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-25
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsulterande verksamhet inom produktutveckling, IT-relaterande tjänster, personaluthyrning och rekrytering av personal samt försäljning och affärsutveckling inom tjänstesektorn samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Landvetter, Västra Götaland.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Aylink AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Aylink AB, med organisationsnummer 559429-1345 och säte i Göteborg.