Genomsyn

Start › Skåne län › Sjöbo

Littas Mark & Järnväg AB

559314-5963AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
587 kr
Årets resultat 2025
262 tkr
Eget kapital 2025
1,0 mkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 2,0 mkr2,0 mkr20242024: 2,1 mkr2,1 mkr20232023: 2,5 mkr2,5 mkr20222022: 1,5 mkr1,5 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 9762 0692 4841 6511 305
Nettoomsättning 1 9752 0692 4831 5251 305
Övriga rörelseintäkter 101126–
Rörelsekostnader 1 9761 4921 9411 286559
Råvaror och förnödenheter 495282498–38
Handelsvaror –––112–
Övriga externa kostnader 491297606511458
Personalkostnader 78276571162061
Av- och nedskrivningar 208147125423
Rörelseresultat 0577544364746
Finansiella poster 002−10–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0120–
Räntekostnader och liknande resultatposter 01110–
Resultat efter finansiella poster 1577545355746
Bokslutsdispositioner 331−86−107−125−194
Förändring av periodiseringsfonder 180––0−180
Förändring av överavskrivningar −151−86−107−125−14
Resultat före skatt 332491439230552
Skatt på årets resultat 701029145114
Årets resultat 262388348185438

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 5271 4521 2121 5621 005
Anläggningstillgångar 81371468953185
Materiella anläggningstillgångar 81371468953185
Inventarier, verktyg och installationer 81371468953185
Omsättningstillgångar 7157375231 031920
Kortfristiga fordringar 622260259658467
Kundfordringar 35012177243160
Övriga fordringar 27113918241596
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––0211
Kassa och bank 93478263372453
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 5271 4521 2121 5621 005
Eget kapital 1 046783695648463
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 1 021758670623438
Balanserat resultat 758370323438–
Årets resultat 262388348185438
Obeskattade reserver 180512426319194
Periodiseringsfonder 0180180180180
Ackumulerade överavskrivningar 18033224613914
Kortfristiga skulder 30115791595348
Leverantörsskulder 2883231
Skatteskulder 201037166116
Övriga skulder 25313950406231
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 00–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 00300300–
Annan föreslagen utdelning ––300––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 1 3371 03185957688
Årets inköp 30617228348888
Ackumulerade avskrivningar 525317170453
Årets avskrivningar 208147125423

Om bolaget

Adress
INSPEKTORSVÄGEN 2, 275 36 SJÖBO
Registrerat
2021-04-27
Bransch
Anläggning av järnvägar och tunnelbanor

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom järnväg, mark och anläggning, transporter, bygg- och vägsektorn och därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget förvalta lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5686-7187
LITTAS MARK & JÄRNVÄG AB
kontrollerat 2026-10-22

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-21
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom järnväg, mark och anläggning, transporter, bygg- och vägsektorn och därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget förvalta lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Sjöbo.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20217 kB Öppna