Idun Proto AB
559314-28041 (11)
Årsredovisning
Idun Proto AB
Organisationsnummer: 559314-2804
Räkenskapsår:
2021-04-26 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Kassaflödesanalys |
7
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-03-08.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Idun Proto AB
559314-28042 (11)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget ska äga och förvalta bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget äger 70% av aktierna och är moderföretag till P&L Nordic AB, 556353-2521.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Bolaget förvärvade under året 70% av aktierna i P&L Nordic AB, 556353-2521. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Idun Industrier AB (publ), 556924-7009 äger 100% av aktierna i bolaget. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-04-26 -2021-12-31 | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 22 486 | | | |
| Balansomslutning (tkr) | | 174 507 | | | |
| Soliditet (%) | | 52,4 | | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Idun Proto AB
559314-28043 (11)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | | | | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 66 462 000 | | 66 462 000 |
| Nyemission | 25 000 | | | 25 000 |
| Årets resultat | | | 24 489 809 | 24 489 809 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 66 462 000 | 24 489 809 | 90 976 809 |
| Nyemission avser tillskjutet vid stiftande. |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 66 462 000 | | | |
| Årets resultat | | 24 489 809 | | | |
| Summa | | 90 951 809 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 90 951 809 | | | |
| Summa | | 90 951 809 | | | |
| | | | | |
Idun Proto AB
559314-28044 (11)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-04-26 | |
| | | 1 | 2021-12-31 | |
| | | 2 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Personalkostnader | | | 3 | 0 | |
| Summa rörelsekostnader | | | | 0 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 0 | |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 23 324 262 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -838 744 | |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 22 485 518 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 22 485 518 | |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 2 796 000 | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 4 | -489 314 | |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 2 306 686 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 24 792 204 | |
| Skatt på årets resultat | | | 5 | -302 395 | |
| Årets resultat | | | | 24 489 809 | |
Idun Proto AB
559314-28045 (11)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2021-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 6 | 172 362 000 | |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 172 362 000 | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 172 362 000 | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 2 141 000 | |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 2 141 000 | |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 4 262 | |
| Summa kassa och bank | | | | 4 262 | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 145 262 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 174 507 262 | |
Idun Proto AB
559314-28046 (11)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | 7 | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 8 | 25 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 66 462 000 | |
| Årets resultat | | | | 24 489 809 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 90 951 809 | |
| Summa eget kapital | | | | 90 976 809 | |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 9 | 489 314 | |
| Summa obeskattade reserver | | | | 489 314 | |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar | | | | 19 000 000 | |
| Summa avsättningar | | | | 19 000 000 | |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 43 000 000 | |
| Övriga skulder | | | | 10 000 000 | |
| Summa långfristiga skulder | | | | 53 000 000 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 10 000 000 | |
| Aktuella skatteskulder | | | | 302 395 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 10 | 738 744 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 11 041 139 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 11 | 174 507 262 | |
| | | | | |
Idun Proto AB
559314-28047 (11)
Kassaflödesanalys | | | | | |
| | | Not | 2021-04-26 | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Den löpande verksamheten | | | | | |
| Erhållen utdelning | | | | 23 324 262 | |
| Erlagd ränta | | | | -838 744 | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | | | | 22 485 518 | |
| | | | | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | | | | | |
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | | | | -2 141 000 | |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | | | | 738 744 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | | | | 21 083 262 | |
| | | | | |
| Investeringsverksamheten | | | | | |
| Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | | | | -153 362 000 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | | | | -153 362 000 | |
| | | | | |
| Finansieringsverksamheten | | | | | |
| Nyemission | | | | 25 000 | |
| Erhållna tillskott | | | | 66 462 000 | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 2 796 000 | |
| Upptagna lån | | | | 63 000 000 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | | | | 132 283 000 | |
| | | | | |
| Årets kassaflöde | | | | 4 262 | |
| Likvida medel vid årets början | | | | | |
| Likvida medel vid årets slut | | | 12 | 4 262 | |
Idun Proto AB
559314-28048 (11)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
Andelar i dotterföretag redovisas i enlighet med kapitel 9 BFNAR 2012:1 (4 kap. 3 § första stycket Årsredovisningslagen). Aktieägartillskott redovisas enligt kapitel 6 BFNAR 2012:1. Lämnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelens redovisade värde. Återbetalning av lämnat tillskott redovisas som en minskning av andelens redovisade värde. Nedskrivning av värdet på andelar i dotterföretag sker enligt 4 kap. 5 § första, andra och fjärde styckena Årsredovisningslagen via resultat räkningen om det kan antas att värdenegången är bestående.
|
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Kassaflödesanalys |
| Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden. |
Idun Proto AB
559314-28049 (11)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§ upprättas ingen koncernredovisning. |
| | | | 2021-12-31 | |
| Medelantalet anställda | | | | | |
| Medelantalet anställda | | | | 0 | |
| | | | | |
| Bolaget har inte haft några anställda och några löner har ej utbetalats. |
| Not 4. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -489 314 | |
| Summa | | | | -489 314 | |
| | | | | |
| | | | | |
Idun Proto AB
559314-280410 (11)
| Not 5. Skatt på årets resultat | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Aktuell skatt | | | | 302 395 | |
| Summa | | | | 302 395 | |
| | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Avstämning av effektiv skattesats | | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 24 792 204 | |
| Gällande skattesats (%) | | | | 20,6 | |
| Skatt enligt gällande skattesats | | | | 5 107 194 | |
Väsentlig post som har påverkat sambandet mellan räkenskapsårets skattekostnad/intäkt | | | | | |
| Ej skattepliktiga intäkter | | | | -4 804 799 | |
| Redovisad effektiv skatt | | | | 302 395 | |
| Redovisad effektiv skatt i procent (%) | | | | 1,2 | |
| | | | | |
| Not 6. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Inköp | | | | 172 362 000 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 172 362 000 | |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 172 362 000 | |
| | | | | |
| Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| P&L Nordic AB | 556353-2521 | Hässleholm | 37 856 | 12 213 | 11 166 | 70,0 | 70,0 | 172 362 |
| | | | | | | | |
| Not 7. Förslag till resultatdisposition | | | | | |
| | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 66 462 000 | | | |
| Årets resultat | | 24 489 809 | | | |
| Summa | | 90 951 809 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 90 951 809 | | | |
| Summa | | 90 951 809 | | | |
| | | | | |
Idun Proto AB
559314-280411 (11)
| Not 8. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Aktier | | | | | |
| Kvotvärde per aktieslag | | | | 0,25 | |
| Antal aktier | | | | 100 000 | |
| | | | | |
| Not 9. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Periodiseringsfond 2021 | | | | 489 314 | |
| Summa | | | | 489 314 | |
| | | | | |
| Not 10. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Upplupna räntekostnader | | | | 738 744 | |
| Summa | | | | 738 744 | |
| | | | | |
| Not 11. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Aktier i dotterbolagse-mem-base:StalldaSakerheterAktierDotterbolagMember | | | | 172 362 000 | |
| | | | | |
| Avser säkerhet i aktier i dotterbolaget för förvärvskredit om 53 000 000 kronor. |
| Summa ställda säkerheter | | | | 172 362 000 | |
| | | | | |
| Not 12. Sammansättning av likvida medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Disponibla tillgodohavanden hos banker och andra kreditinstitut | | | | 4 262 | |
| | | | | |