Start › Stockholms län › Stockholm
MV21 AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 283 | 93 | 50 | – |
| Nettoomsättning | 283 | 93 | 50 | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 11 | 12 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 11 | 12 | 18 |
| Rörelseresultat | 269 | 82 | 38 | −18 |
| Finansiella poster | −8 | −8 | −8 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 8 | 8 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 261 | 74 | 30 | −28 |
| Resultat före skatt | 261 | 74 | 30 | −28 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 15 | 2 | – |
| Årets resultat | 207 | 59 | 28 | −28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 276 | 1 172 | 449 | 361 |
| Anläggningstillgångar | 1 259 | 1 121 | 373 | 345 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 259 | 1 121 | 373 | 345 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 259 | 1 121 | 373 | 345 |
| Omsättningstillgångar | 16 | 51 | 76 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 16 | 51 | 76 | 16 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 276 | 1 172 | 449 | 361 |
| Eget kapital | 293 | 149 | 91 | 24 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 268 | 124 | 66 | −1 |
| Balanserat resultat | 61 | 66 | 37 | 27 |
| Årets resultat | 207 | 59 | 28 | −28 |
| Långfristiga skulder | 738 | 950 | 320 | 320 |
| Övriga skulder | 738 | 950 | 320 | 320 |
| Kortfristiga skulder | 245 | 73 | 39 | 17 |
| Skatteskulder | 69 | 17 | 2 | – |
| Övriga skulder | 132 | 21 | 10 | 9 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 43 | 35 | 27 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 63 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −1 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 38 | 27 |
| Återbetalt aktieägartillskott | 63 | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 63 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat mer än 30 % jämfört med föregående år. Anledningen till avvikelsen är att försäljningen steg under räkenskapsåret tack vare en ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat mer än 30 % jämfört med föregående år. Anledningen till avvikelsen är att försäljningen steg under räkenskapsåret tack vare en ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat mer än 30 % jämfört med föregående år. Anledningen till avvikelsen är att företagets verksamhet avseende konsultarbete kom igång under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
första räkenskapsår är förlängt till 17 mån
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 259 | 1 121 | 373 | 345 |
| Årets inköp | 138 | 748 | 28 | 345 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 8, 111 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-04-21
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom områdena ledarskap, organisation, strategi, strukturering, bolagsförvärv, hållbarhet, finans, juridik, kapitalanskaffning och investeringar samt handel med värdepapper och idka annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta ägande i dotter- och intressebolag samt avkastningen från dessa.
Bankgironummer
- 5828-0769
- MV21 AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i ENSKEDE registrerades år 2021. Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom områdena ledarskap, organisation, strategi, strukturering, bolagsförvärv, hållbarhet, finans, juridik, kapitalanskaffning och investeringar samt handel med värdepapper. Bolaget förvaltar även ägande i dotter- och intressebolag samt avkastningen från dessa.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.