2025-01-01 2025-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559312-62372025-01-012025-12-31 559312-62372024-01-012024-12-31 559312-62372023-01-012023-12-31 559312-62372022-01-012022-12-31 559312-62372025-12-31 559312-62372024-12-31 559312-62372023-12-31 559312-62372022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

 

559312-6237

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2025

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

Org.nr 559312-6237

2 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Stenhus Reverse Holdco 2 AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom.

 

Ägarförhållanden

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Förvärv AB, org. nr. 559308-9682.

 

Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 är moderbolaget i koncernen och
upprättar koncernredovisning.

 

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har under året sålt 100% av andelarna i Stenhus Stockholm Köksgården 4 AB, org. nr.
556438-3817, Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB, org. nr. 559215-7290 samt Stenhus
Husmodern 6 AB, org. nr. 556418-4884 internt till bolag Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB, org
nr.559312-6229.

 

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2025

2024

2023

2022

 

Nettoomsättning

306

306

792

1 704

 

Resultat efter finansiella poster

59 592

-27 144

-12 828

-15 863

 

Soliditet (%)

55,7

2,5

0,1

0,1

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

Org.nr 559312-6237

3 (7)

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

25 000

28 370 403

-27 144 601

1 250 802

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

-27 144 601

27 144 601

0

Årets resultat

 

 

59 621 058

59 621 058

Belopp vid årets utgång

25 000

1 225 802

59 621 058

60 871 860

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   1 225 802
årets vinst   59 621 058
  60 846 860

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   60 846 860
  60 846 860

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

Org.nr 559312-6237

 

 

4 (7)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2025-01-01

-2025-12-31

2024-01-01

-2024-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

306 308

 

306 308

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

306 308

 

306 308

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-334 782

 

-293 159

 

Summa rörelsekostnader

 

-334 782

 

-293 159

 

Rörelseresultat

 

-28 474

 

13 149

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

4

 

15

 

Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar
och kortfristiga placeringar

 

59 620 636

 

-27 156 685

 

Summa finansiella poster

 

59 620 640

 

-27 156 670

 

Resultat efter finansiella poster

 

59 592 166

 

-27 143 521

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Erhållna koncernbidrag

 

29 000

 

0

 

Summa bokslutsdispositioner

 

29 000

 

0

 

Resultat före skatt

 

59 621 166

 

-27 143 521

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-108

 

-1 080

 

Årets resultat

 

59 621 058

 

-27 144 601

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

Org.nr 559312-6237

 

 

5 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

2

0

 

5 458 364

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

0

 

5 458 364

 

Summa anläggningstillgångar

 

0

 

5 458 364

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

109 200 626

 

44 220 626

 

Övriga fordringar

 

288

 

284

 

Summa kortfristiga fordringar

 

109 200 914

 

44 220 910

 

 

 

 

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

109 200 914

 

44 220 910

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

109 200 914

 

49 679 274

 

 

 

 

 

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

25 000

 

25 000

 

Summa bundet eget kapital

 

25 000

 

25 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

1 225 802

 

28 370 403

 

Årets resultat

 

59 621 058

 

-27 144 601

 

Summa fritt eget kapital

 

60 846 860

 

1 225 802

 

Summa eget kapital

 

60 871 860

 

1 250 802

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skulder till koncernföretag

 

48 320 366

 

48 419 892

 

Skatteskulder

 

1 188

 

1 080

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

7 500

 

7 500

 

Summa kortfristiga skulder

 

48 329 054

 

48 428 472

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

109 200 914

 

49 679 274

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

Org.nr 559312-6237

6 (7)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

Stenhus Reverse Holdco 2 AB

Org.nr 559312-6237

7 (7)

 

 

 

 

 

 

Not 2 Andelar i koncernföretag

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

65 079 000

47 275 000

 

Inköp

0

17 804 000

 

Försäljningar

-65 079 000

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

0

65 079 000

 

 

 

 

 

Ingående nedskrivningar

-59 620 636

-32 463 951

 

Försäljningar

 

0

 

Återförda nedskrivningar

59 620 636

0

 

Årets nedskrivningar

0

-27 156 685

 

Utgående ackumulerade nedskrivningar

0

-59 620 636

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

5 458 364

 

 

 

 

 

 

 

Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2026-04-09

 

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB