Start › Stockholms län › Stockholm
Viust Byggnadsställningar AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 728 | 6 851 | 1 701 | 441 |
| Nettoomsättning | 5 708 | 6 799 | 1 691 | 441 |
| Övriga rörelseintäkter | 20 | 51 | 10 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 290 | 6 569 | 1 755 | 349 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 331 | 2 490 | 71 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 2 396 | 1 950 | 523 | 100 |
| Personalkostnader | 2 341 | 1 860 | 982 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 222 | 269 | 180 | 150 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 83 |
| Rörelseresultat | −562 | 282 | −54 | 93 |
| Finansiella poster | −90 | −38 | −20 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 90 | 38 | 20 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −652 | 244 | −74 | 87 |
| Bokslutsdispositioner | 47 | −47 | 0 | −53 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 47 | −47 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 53 |
| Resultat före skatt | −605 | 197 | −74 | 34 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 29 | 0 | 8 |
| Årets resultat | −605 | 168 | −74 | 26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 559 | 2 875 | 2 314 | 1 092 |
| Anläggningstillgångar | 2 529 | 2 154 | 2 130 | 922 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 529 | 2 154 | 2 130 | 812 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 0 | 20 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 529 | 2 154 | 2 130 | 792 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 110 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 110 |
| Omsättningstillgångar | 1 031 | 722 | 185 | 171 |
| Kortfristiga fordringar | 1 031 | 722 | 185 | 171 |
| Kundfordringar | 773 | 507 | 181 | 61 |
| Övriga fordringar | 8 | 8 | 4 | 110 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 250 | 207 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 559 | 2 875 | 2 314 | 1 092 |
| Eget kapital | 301 | 906 | 737 | 81 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 276 | 881 | 712 | 56 |
| Balanserat resultat | 881 | 712 | 786 | 30 |
| Årets resultat | −605 | 168 | −74 | 26 |
| Obeskattade reserver | 0 | 47 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 47 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 680 | 962 | 724 | 809 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 016 | 100 | 250 | 400 |
| Checkräkningskredit | 410 | 558 | 61 | 98 |
| Skulder till koncernföretag | 254 | 254 | 295 | 311 |
| Övriga skulder | 0 | 50 | 118 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 579 | 961 | 853 | 203 |
| Leverantörsskulder | 712 | 290 | 252 | 142 |
| Skulder till koncernföretag | 497 | 498 | 496 | 53 |
| Skatteskulder | 29 | 29 | 13 | 8 |
| Övriga skulder | 320 | 144 | 91 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 |
| Medel att disponera | – | – | – | 56 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 730 | 30 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har under räkenskapsåret fyrdubblats till följd av avtal med en större samarbetspartner.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret sett en stor förbättring av omsättningen till följd av ökade antal projekt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 331 | 2 734 | 2 141 | 792 |
| Årets inköp | 597 | 594 | 1 349 | 942 |
| Ackumulerade avskrivningar | 803 | 581 | 11 | 150 |
| Årets avskrivningar | 222 | 570 | 11 | 150 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 20 |
| Årets inköp | – | 20 |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ERIK DAHLBERGSGATAN 71, 115 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-03-26
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5667-6695
- Viust 2 AB
kontrollerat 2026-10-21
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-01
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-03-16
- Senaste annonsen
- 2025-01-22
Annonser per år
| År | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-11
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Aktiebolagets verksamhet ska vara om uthyrning, montering och demontering av byggnadsställningar därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Viust AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Viust AB, med organisationsnummer 559244-0654 och säte i Stockholm.
-
Viust AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Viust AB, med organisationsnummer 559244-0654 och säte i Stockholm.
-
Viust AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Viust AB, med organisationsnummer 559244-0654 och säte i Solna.
-
Viust AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Viust AB, med organisationsnummer 559244-0654 och säte i Solna.