Genomsyn

Start › Värmlands län › Torsby

Ankhaa Sushi AB

559307-9329AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
7,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
11 tkr
Årets resultat 2025
9 tkr
Eget kapital 2025
80 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 7,3 mkr7,3 mkr20242024: 7,4 mkr7,4 mkr20232023: 6,2 mkr6,2 mkr20222022: 7,1 mkr7,1 mkr20212021: 5,4 mkr5,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 7 2977 7087 1525 405
Nettoomsättning 7 2977 3687 0775 405
Övriga rörelseintäkter 0340740
Rörelsekostnader 7 2777 7626 9955 032
Handelsvaror 2 4862 6142 3661 849
Övriga externa kostnader 1 5721 8581 755985
Personalkostnader 3 1763 2642 7862 143
Av- och nedskrivningar 44258856
Rörelseresultat 20−54157372
Finansiella poster −9−5−58−76
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1100
Räntekostnader och liknande resultatposter 1065876
Resultat efter finansiella poster 11−5998296
Resultat före skatt 11−5998296
Skatt på årets resultat 202062
Årets resultat 9−5978233

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420222021
TILLGÅNGAR 654776686894
Anläggningstillgångar 103146335364
Immateriella anläggningstillgångar 00202256
Goodwill 00202256
Materiella anläggningstillgångar 103146133108
Inventarier, verktyg och installationer 3154133108
Förbättringsutgifter på annans fastighet 7292––
Omsättningstillgångar 552630352530
Varulager m.m. 93993939
Råvaror och förnödenheter 93993939
Kortfristiga fordringar 250335177198
Kundfordringar 37313613
Övriga fordringar 14724883110
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 67565775
Kassa och bank 208195136293
EGET KAPITAL OCH SKULDER 654776686894
Eget kapital 8071337258
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 5546312233
Balanserat resultat 4610500
Årets resultat 9−59312233
Kortfristiga skulder 574704350636
Leverantörsskulder 147268123131
Skatteskulder 11143173
Övriga skulder 219202196390
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 197220041

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns anmärkning

Anmärkning

Bolaget har under räkenskapsåret haft en fordran på en styrelseledamot, vilket står i strid med bestämmelserna i 21 kap. aktiebolagslagen,

Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Ankhaa Sushi AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ankhaa Sushi ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Ankhaa Sushi AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 1021020
Årets inköp –102–
Ackumulerade avskrivningar 3010–
Årets avskrivningar 2010–

Goodwill

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 00295295295
Försäljningar och utrangeringar –295–––
Ackumulerade avskrivningar 001779339
Årets avskrivningar –––5439

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 9393183183125
Årets inköp –34–58125
Försäljningar och utrangeringar –125–––
Ackumulerade avskrivningar 6239985017
Årets avskrivningar 2315–3417
Återförda avskrivningar –75–––

Om bolaget

Adress
JÄRNVÄGSGATAN 2, 685 30 TORSBY
Registrerat
2021-03-19
Bransch
Restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bedriva restaurangverksamhet

Bankgironummer

5538-8680
Ankhaa Sushi AB
kontrollerat 2026-10-21

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-24

Annonser totalt
6
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-01-19
Senaste annonsen
2025-08-19

Annonser per år

År202220242025
Annonser411

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Hagfors
Revision
Ja (2026-04-16)
Årsstämma
2026-04-16
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom restaurangbranschen och driver två sushi & bowl restauranger. Den ena restaurangen, Zolboo's Sunne, är belägen i Sunne. Den andra restaurangen, Zolboo's Torsby, finns i Torsby. Företaget har sitt säte i Hagfors .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202550 kB Öppna
20228 kB Öppna