Genomsyn

Start › Stockholms län › Skarpnäck

Tokami Sushi AB

559305-6541AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
157 tkr
Årets resultat 2025
96 tkr
Eget kapital 2025
341 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 2,0 mkr2,0 mkr20242024: 1,9 mkr1,9 mkr20232023: 1,8 mkr1,8 mkr20222022: 2,4 mkr2,4 mkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 0021 8941 8312 4161 088
Nettoomsättning 2 0021 8941 8242 4161 088
Övriga rörelseintäkter –07––
Rörelsekostnader 1 8431 8161 8102 2871 049
Råvaror och förnödenheter 576630729942412
Övriga externa kostnader 362400351375208
Personalkostnader 845726670911397
Av- och nedskrivningar 6060606032
Rörelseresultat 158782112839
Finansiella poster −2−20––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 220––
Resultat efter finansiella poster 157772112839
Bokslutsdispositioner −35−1930−300
Förändring av periodiseringsfonder −35−1930−300
Resultat före skatt 12258519839
Skatt på årets resultat 251211208
Årets resultat 9645407831

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 681656586627751
Anläggningstillgångar 382442502562622
Immateriella anläggningstillgångar 328388448508568
Goodwill 328388448508568
Finansiella anläggningstillgångar 5555555555
Andra långfristiga fordringar 5555555555
Omsättningstillgångar 2992148464129
Varulager m.m. 351891116
Råvaror och förnödenheter 351891116
Kortfristiga fordringar 283221123
Kundfordringar 128–017
Övriga fordringar 06–––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16192116
Kassa och bank 236164724290
EGET KAPITAL OCH SKULDER 681656586627751
Eget kapital 34124519915981
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 29119514910931
Balanserat resultat 195149109310
Årets resultat 9645407831
Obeskattade reserver 54190300
Kortfristiga skulder 286393387438670
Skatteskulder 5023288
Övriga skulder 248338328379622
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3355363140

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Medel att disponera –––109–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-03-05
Anskaffningsvärde 555555555555550

Goodwill

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-03-05
Anskaffningsvärde 6006006006006006006000
Försäljningar och utrangeringar ––––0–−600–
Ackumulerade avskrivningar 272212152929232320
Årets avskrivningar 606060–60–32–

Om bolaget

Adress
SKARPNÄCKS ALLÉ 74, 128 33 SKARPNÄCK
Registrerat
2021-03-05
Bransch
Restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Företag kommer att bedriva sushi och restaurang, samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5682-7611
Tokami Sushi AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Haninge
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-31
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är sushi och restaurang verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202451 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna