Start › Stockholms län › Stockholm
Burning Bush AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 409 | 204 | 228 | 232 | 761 | 540 |
| Nettoomsättning | 409 | 204 | 228 | 232 | 761 | 540 |
| Rörelsekostnader | 308 | 172 | 206 | 381 | 756 | 353 |
| Handelsvaror | 0 | 5 | 19 | 6 | 34 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 101 | 42 | 59 | 116 | 54 |
| Personalkostnader | 188 | 60 | 134 | 316 | 600 | 263 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 6 | 12 | 0 | 6 | 3 |
| Rörelseresultat | 101 | 32 | 22 | −148 | 6 | 187 |
| Finansiella poster | −10 | −14 | −20 | −14 | −3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 14 | 21 | 14 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 18 | 1 | −162 | 3 | 187 |
| Resultat före skatt | 92 | 18 | 1 | −162 | 3 | 187 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 | 39 |
| Årets resultat | 92 | 18 | 1 | −162 | 2 | 148 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 237 | 170 | 207 | 252 | 270 | 303 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 9 | 20 | 20 | 26 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 9 | 20 | 20 | 26 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 3 | 9 | 20 | 20 | 26 |
| Omsättningstillgångar | 237 | 167 | 198 | 231 | 249 | 277 |
| Kortfristiga fordringar | 230 | 162 | 193 | 222 | 215 | 160 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 106 | 0 | 13 | – |
| Övriga fordringar | 32 | 22 | 31 | 22 | 2 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 197 | 140 | 56 | 200 | 200 | 160 |
| Kassa och bank | 8 | 6 | 5 | 9 | 35 | 117 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 237 | 170 | 207 | 252 | 270 | 303 |
| Eget kapital | 109 | 33 | 15 | 14 | 176 | 173 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 84 | 8 | −10 | −11 | 151 | 148 |
| Balanserat resultat | −7 | −10 | −11 | 151 | 148 | – |
| Årets resultat | 92 | 18 | 1 | −162 | 2 | 148 |
| Kortfristiga skulder | 128 | 137 | 192 | 238 | 94 | 129 |
| Checkräkningskredit | 105 | 124 | 160 | 223 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 3 | 2 | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 1 | 39 | 39 |
| Övriga skulder | 17 | 10 | 31 | 15 | 55 | 91 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 151 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 25 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 29 |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 26 | 20 | 9 | 9 | 3 |
| Årets avskrivningar | 3 | 6 | 12 | 0 | 6 | 3 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSHOLMSGATAN 34 A, 112 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-03-04
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Skrivande journalist och författare samt influenser, podcast, blogg samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver influenser-, podcast,- journalist-, och författarverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.