Genomsyn

Start › Stockholms län › Djursholm

LAGERBLAD Packaging AB

559304-5288AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
525 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−66 tkr
Årets resultat 2025
−66 tkr
Eget kapital 2025
56 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 525 tkr525 tkr20242024: 2,4 mkr2,4 mkr20232023: 2,6 mkr2,6 mkr20222022: 3,0 mkr3,0 mkr20212021: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5282 4622 6483 0471 803
Nettoomsättning 5252 4392 6243 0031 789
Övriga rörelseintäkter 322234414
Rörelsekostnader 5912 4462 3332 8551 533
Råvaror och förnödenheter 761 4256421 300724
Handelsvaror 21521528–
Övriga externa kostnader 340486663861347
Personalkostnader 169486781615453
Av- och nedskrivningar 2442–
Övriga rörelsekostnader 32929498
Rörelseresultat −6316315192270
Finansiella poster −3−2−200
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter −1000–
Räntekostnader och liknande resultatposter 33200
Resultat efter finansiella poster −6613313192269
Resultat före skatt −6613313192269
Skatt på årets resultat 015764963
Årets resultat −66−2237143206

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 71191695512744
Anläggningstillgångar 02711–
Materiella anläggningstillgångar 02711–
Inventarier, verktyg och installationer 02711–
Omsättningstillgångar 71189688501744
Kortfristiga fordringar 16161532431474
Kundfordringar 078157117471
Övriga fordringar 107409−3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 593743057
Kassa och bank 552815769269
EGET KAPITAL OCH SKULDER 71191695512744
Eget kapital 56122323187231
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 3197298162206
Balanserat resultat 97986219–
Årets resultat −66−2237143206
Kortfristiga skulder 1570371325513
Leverantörsskulder 352300192274
Skatteskulder –0457346
Övriga skulder –0650164
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1218201029

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag ––200100188
Medel att disponera –––162206

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att den huvudsakliga agenturen för Hugo Beck som överlåtits gör att omsättning minskar och enbart provision utan maskinkostnad kommer med i omsättningen. Så kommer det fortsättningsvis att vara även om siktet är att provisionerna kommer att öka.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Bolaget har haft en ökad omsättning beroende på fler större projekt. Detta gäller även för kommande året. Bolaget har haft en extraordinära kostnad under året av engångskaraktär samt deltagit i Scanpackmässan under 2022 i Göteborg.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 13131313
Årets inköp –––13
Årets avskrivningar 244–
Årets nedskrivningar –––2

Om bolaget

Adress
SKANDIAVÄGEN 11 LGH 1201, 182 63 DJURSHOLM
Registrerat
2021-03-01
Bransch
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska arbeta med förpackningsmaskiner för inplastning av produkter och resning av kartonger. Konsulting angående tryckning av förpackningsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5668-6363
Hugo Beck Nordic AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-26
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Våra agenturer har fortsatt stort intresse och offertläget visar på att vi även nästa år får en bra orderingång.En agentur har överlåtits till Mared IndustryTech AB vilket innebär ökad försäljningsinsatser med hjälp av dem för denna gren. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021238 kB Öppna