Start › Stockholms län › Stockholm
Ledstången Stockholm 4 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −2 | −1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 6 792 | 1 000 | 6 250 | 583 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 1 000 | 6 250 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 6 792 | – | 0 | 583 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 6 791 | 999 | 6 248 | 582 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 | 6 791 | 999 | 6 248 | 582 | 0 |
| Årets resultat | −1 | 6 791 | 999 | 6 248 | 582 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 863 | 6 864 | 1 072 | 6 855 | 607 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 2 817 | 4 817 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 817 | 4 817 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | 2 817 | 4 817 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 45 | 2 046 | 1 047 | 6 830 | 582 | 25 |
| Kassa och bank | 45 | 2 046 | 1 047 | 6 830 | 582 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 863 | 6 864 | 1 072 | 6 855 | 607 | 50 |
| Eget kapital | 63 | 6 864 | 1 072 | 6 273 | 607 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 38 | 6 839 | 1 047 | 6 248 | 582 | – |
| Balanserat resultat | 39 | 47 | 48 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −1 | 6 791 | 999 | 6 248 | 582 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 800 | – | 0 | 582 | 0 | 25 |
| Övriga skulder | 2 800 | – | 0 | 582 | 0 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 6 800 | 1 000 | 6 200 | 582 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 6 800 | 1 000 | 6 200 | 582 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har aktieägarna lämnat aktieägartillskott om 6 150 000 kr, varav 2 800 000 kr genom kvittning av bolagets skuld till aktieägarna. Bolaget har i juni 2026 åtagit sig att teckna aktier i nyemissioner i intresseföretaget för högst 5 000 000 kr. Av detta har 3 350 000 kr tecknats och betalats, och återstående 1 650 000 kr förväntas betalas i december 2026.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 817 | 4 817 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 25 |
Om bolaget
- Adress
- RIDDARGATAN 12 A, 114 35 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-02-26
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska, direkt eller via dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget, med säte i Stockholm, äger andelar i ett intresseföretag som bedriver bostadsutveckling. Bolaget bedriver ingen verksamhet i övrigt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.