Vincent Nordgren Invest AB
559304-11961 (7)
Årsredovisning
Vincent Nordgren Invest AB
Organisationsnummer:
559304-1196
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Växjö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-04-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11962 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget ska äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-02-26 -2021-12-31 | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 275 128 | -12 371 | 2 102 844 | |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 91,3 | 99,8 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 1 922 844 | -12 371 | 1 935 473 |
| Utdelning | | -200 000 | | -200 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -12 371 | 12 371 | 0 |
| Årets resultat | | | 275 128 | 275 128 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 1 710 473 | 275 128 | 2 010 601 |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11963 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 710 473 | | | |
| Årets resultat | | 275 128 | | | |
| Medel att disponera | | 1 985 601 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Summa utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 785 601 | | | |
| Summa | | 1 985 601 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11964 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -7 793 | -45 040 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -7 793 | -45 040 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -7 793 | -45 040 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 30 095 | 32 669 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 252 826 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 282 921 | 32 669 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 275 128 | -12 371 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 275 128 | -12 371 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 275 128 | -12 371 |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11965 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 1 484 | 1 484 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 1 877 826 | 2 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 879 310 | 2 001 484 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 879 310 | 2 001 484 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 131 291 | 118 939 |
| Summa kassa och bank | | | | 131 291 | 118 939 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 131 291 | 118 939 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 010 601 | 2 120 423 |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11966 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 710 473 | 1 922 844 |
| Årets resultat | | | | 275 128 | -12 371 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 985 601 | 1 910 473 |
| Summa eget kapital | | | | 2 010 601 | 1 935 473 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 184 950 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 184 950 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 010 601 | 2 120 423 |
| | | | | |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11967 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 484 | 1 484 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 484 | 1 484 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 484 | 1 484 |
742 andelar (1,5%) i ReuseIT Sweden AB (559210-6404) 742 andelar (1,5%) i ReuseIT Finance AB (559210-6602) |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| Försäljningar | | | | -375 000 | 0 |
| Årets resultatandel | | | | 252 826 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 877 826 | 2 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 877 826 | 2 000 000 |