Vincent Nordgren Invest AB
559304-11961 (7)
Årsredovisning
Vincent Nordgren Invest AB
Organisationsnummer:
559304-1196
Räkenskapsår:
2021-02-26 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Växjö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11962 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget ska äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har under förvärvat 2475 andelar i vardera i intressebolagen ReuseIT Sweden AB (559210-6404) och ReuseIT Finance AB (559210-6602). Vidare har 1733 andelar sålts vidare i vardera bolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-02-26 -2021-12-31 | - | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 2 102 844 | | | |
| Soliditet (%) | | 99,8 | | | |
| Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | | 25 000 |
| Årets resultat | | 2 102 844 | 2 102 844 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 2 102 844 | 2 127 844 |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11963 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 2 102 844 | | | |
| Summa | | 2 102 844 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 180 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 922 844 | | | |
| Summa | | 2 102 844 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11964 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-02-26 | |
| | | 1 | 2021-12-31 | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -12 078 | |
| Summa rörelsekostnader | | | | -12 078 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -12 078 | |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 2 114 922 | |
| Summa finansiella poster | | | | 2 114 922 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 102 844 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 102 844 | |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 102 844 | |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11965 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 1 484 | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 2 000 000 | |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 001 484 | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 001 484 | |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 131 310 | |
| Summa kassa och bank | | | | 131 310 | |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 131 310 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 132 794 | |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11966 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 102 844 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 102 844 | |
| Summa eget kapital | | | | 2 127 844 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 4 950 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 4 950 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 132 794 | |
| | | | | |
Vincent Nordgren Invest AB
559304-11967 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Inköp | | | | 1 484 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 484 | |
| | | | | |
742 andelar (1,5%) i ReuseIT Sweden AB (559210-6404) 742 andelar (1,5%) i ReuseIT Finance AB (559210-6602) |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | |
| Inköp | | | | 2 000 000 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 000 000 | |
| | | | | |