Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33601 (7)
Årsredovisning
Bårhult 1:149 Lokal AB
Organisationsnummer:
559300-3360
Räkenskapsår:
2024-07-01 -
2025-06-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Härryda
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-08-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33602 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget skall äga, förvalta och utveckla fastigheter och därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-07-01 -2025-06-30 | 2023-07-01 -2024-06-30 | 2022-01-01 -2023-06-30 | 2021-02-05 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 151 825 | 114 296 | 143 865 | 5 948 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 59 918 | 12 173 | -14 979 | -24 711 |
| Soliditet (%) | | 10,5 | 4,6 | 3,7 | 1,9 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | -9 689 | 12 173 | 52 484 |
| Balanseras i ny räkning | | 12 173 | -12 173 | 0 |
| Årets resultat | | | 53 749 | 53 749 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 484 | 53 749 | 106 233 |
Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33603 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 484 | | | |
| Årets resultat | | 53 749 | | | |
| Medel att disponera | | 56 233 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 56 233 | | | |
| Summa | | 56 233 | | | |
| | | | | |
Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33604 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-07-01 | 2023-07-01 |
| | | 1 2 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 151 825 | 114 296 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 22 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 151 825 | 136 296 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -56 371 | -88 716 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -35 280 | -35 280 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -91 651 | -123 996 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 60 174 | 12 300 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 55 | 38 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -311 | -165 |
| Summa finansiella poster | | | | -256 | -127 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 59 918 | 12 173 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 59 918 | 12 173 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -6 169 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 53 749 | 12 173 |
Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33605 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 920 640 | 955 920 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 920 640 | 955 920 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 920 640 | 955 920 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 33 968 | 43 938 |
| Övriga fordringar | | | | 8 190 | 9 289 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 759 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 43 917 | 53 227 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 45 503 | 141 635 |
| Summa kassa och bank | | | | 45 503 | 141 635 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 89 420 | 194 862 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 010 060 | 1 150 782 |
Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33606 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 484 | -9 689 |
| Årets resultat | | | | 53 749 | 12 173 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 56 233 | 2 484 |
| Summa eget kapital | | | | 106 233 | 52 484 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 798 805 | 1 017 618 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 798 805 | 1 017 618 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 8 864 | 4 067 |
| Skatteskulder | | | | 19 489 | 11 240 |
| Övriga skulder | | | | 25 908 | 20 222 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 50 761 | 45 151 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 105 022 | 80 680 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 010 060 | 1 150 782 |
| | | | | |
Bårhult 1:149 Lokal AB
559300-33607 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.
Redovisningsprinciperna är oförändrade sedan föregående år.
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 25 | år |
| | | | | |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Sven Fraenkel AB, org nr 556836-3906, Göteborg
Moderföretaget upprättar inte någon koncernredovisning med hänvisning till ÅRL 7 kap. 3§ |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 044 120 | 1 044 120 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 044 120 | 1 044 120 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -88 200 | -52 920 |
| Årets avskrivningar | | | | -35 280 | -35 280 |
| Utgående avskrivningar | | | | -123 480 | -88 200 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 920 640 | 955 920 |