Start › Östergötlands län › Sturefors
AB Svenska Majs
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 17 | 233 | 1 446 | 743 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 17 | 233 | 1 409 | 743 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 37 | – | – |
| Rörelsekostnader | 37 | 44 | 616 | 1 619 | 887 | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 145 | 1 020 | 603 | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 36 | 220 | 580 | 284 | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 9 | 19 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 241 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −37 | −27 | −383 | −173 | −144 | – |
| Finansiella poster | −52 | −42 | −52 | −32 | 0 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 42 | 52 | 32 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −88 | −69 | −435 | −205 | −144 | – |
| Resultat före skatt | −88 | −69 | −435 | −205 | −144 | – |
| Årets resultat | −88 | −69 | −435 | −205 | −144 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 125 | 134 | 162 | 628 | 165 | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 18 | 27 | 277 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 18 | 27 | 277 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 9 | 18 | 27 | 277 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 116 | 116 | 135 | 352 | 165 | – |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 54 | 64 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 0 | 54 | 64 | – |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 115 | 134 | 127 | 12 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 12 | 64 | 12 | – |
| Övriga fordringar | 112 | 115 | 122 | 63 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 2 | 1 | 170 | 88 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 125 | 134 | 162 | 628 | 165 | – |
| Eget kapital | 20 | 18 | −43 | 16 | 16 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −5 | −7 | −68 | −9 | −9 | – |
| Balanserat resultat | 83 | 62 | 367 | 196 | 135 | – |
| Årets resultat | −88 | −69 | −435 | −205 | −144 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 75 | 179 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 75 | 179 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 105 | 116 | 129 | 434 | 149 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 96 | 111 | 125 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 15 | 17 | 176 | 49 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | −2 | – |
| Övriga skulder | 98 | 4 | 1 | 133 | 101 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −9 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 130 | 376 | 205 | 135 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | −90 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 296 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 296 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 252 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 | 26 | 17 | 19 | 0 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 19 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 11 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STYVINGE GÅRD 1, 589 64 STUREFORS
- Registrerat
- 2021-01-22
- Bransch
- Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel och import av lantbruksmaskiner och halmpellets och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5649-7472
- AB Svenska Majs
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sturefors
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under året bedrivit handel och import av majs och halmpellets. Företaget har sitt säte i Sturefors .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.