2022-09-01 2023-08-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenVerkstallandeDirektorenAvgerArsredovisningMember 559297-79112022-09-012023-08-31 559297-79112021-09-012022-08-31 559297-79112021-01-212021-08-31 559297-79112023-08-31 559297-79112022-08-31 559297-79112021-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Cura Lärum AB

 

559297-7911

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022‑09‑01 ‑ 2023‑08‑31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-02-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Cura Lärum AB

Org.nr 559297-7911

1 (6)

 

 

 

 

 

Styrelsen och verkställande direktören för Cura Lärum AB avger följande årsredovisning för
räkenskapsåret 2022‑09‑01 ‑ 2023‑08‑31.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Cura Lärum AB med säte i Huddinge registrerades 2021 och bedriver konsulttjänster avseende
utveckling av företags organisation och kvalitet, uppdragsutbildning av personal samt därmed förenad
verksamhet.

 

Bolaget är helägt dotterbolag till Teknolaris AB (556872-8090) med säte i Huddinge.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Cura Lärum har under perioden bedrivit verksamhet inom marknadsföring och uppdragsutbildning i
begränsad omfattning.

 

Under perioden har samhället varit fortsatt, i avtagande utsträckning, utsatt för spridning av
coronaviruset. Det har dock inte påverkat företagets verksamhet. Kriget i Ukraina har inte haft påverkan
på företagets verksamhet.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2022/23

2021/22

2021

 

 

 

 

 

(8 mån)

 

 

Nettoomsättning

45

30

15

 

 

Resultat efter finansiella poster

34

17

5

 

 

Soliditet (%)

76,7

63,9

72,4

 

 

 

 

 

 

 

 

Under året har omsättningen ökat jämfört med tidigare period genom förlängda uppdragsutbildningar.

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

25 000

3 970

12 768

41 738

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

12 768

-12 768

0

Årets resultat

 

 

26 729

26 729

Belopp vid årets utgång

25 000

16 738

26 729

68 467

 

 

 

 

 

Cura Lärum AB

Org.nr 559297-7911

2 (6)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   16 738
årets vinst   26 729
  43 467

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   43 467
  43 467

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Cura Lärum AB

Org.nr 559297-7911

 

 

3 (6)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2022-09-01

-2023-08-31

2021-09-01

-2022-08-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

44 999

 

30 000

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

44 999

 

30 000

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

2

-10 831

 

-13 428

 

Summa rörelsekostnader

 

-10 831

 

-13 428

 

Rörelseresultat

 

34 168

 

16 572

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-11

 

0

 

Summa finansiella poster

 

-11

 

0

 

Resultat efter finansiella poster

 

34 157

 

16 572

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

34 157

 

16 572

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-7 428

 

-3 804

 

Årets resultat

 

26 729

 

12 768

 

Cura Lärum AB

Org.nr 559297-7911

 

 

4 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2023-08-31

2022-08-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

45 000

 

37 500

 

Summa kortfristiga fordringar

 

45 000

 

37 500

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

44 253

 

27 833

 

Summa kassa och bank

 

44 253

 

27 833

 

Summa omsättningstillgångar

 

89 253

 

65 333

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

89 253

 

65 333

 

 

 

 

 

 

 

Cura Lärum AB

Org.nr 559297-7911

 

 

5 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2023-08-31

2022-08-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

25 000

 

25 000

 

Summa bundet eget kapital

 

25 000

 

25 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

16 738

 

3 970

 

Årets resultat

 

26 729

 

12 768

 

Summa fritt eget kapital

 

43 467

 

16 738

 

Summa eget kapital

 

68 467

 

41 738

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skatteskulder

 

11 232

 

4 834

 

Övriga skulder

 

4 554

 

8 261

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

5 000

 

10 500

 

Summa kortfristiga skulder

 

20 786

 

23 595

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

89 253

 

65 333

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cura Lärum AB

Org.nr 559297-7911

6 (6)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fast pris redovisas enligt huvudregeln.

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2022-09-01

2021-09-01

 

 

-2023-08-31

-2022-08-31

 

 

 

 

 

Bolaget har inte haft några anställda under räkenskapsåret och ingen ersättning till styrelsen har utgått.

 

 

Not 3 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Efter räkenskapsårets utgång har verksamheten fortsatt på samma sätt som under rapportperioden.