Start › Västra Götalands län › Vedum
AAMA Medical Products AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 495 | 502 | 150 | 293 |
| Nettoomsättning | 495 | 502 | 150 | 293 |
| Rörelsekostnader | 495 | 316 | 234 | 303 |
| Handelsvaror | 351 | 35 | 131 | 222 |
| Övriga externa kostnader | 93 | 234 | 100 | 80 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 47 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 186 | −84 | −10 |
| Finansiella poster | −91 | −344 | −18 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 180 | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 270 | 344 | 20 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −91 | −158 | −102 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 160 | 250 | 40 |
| Erhållna koncernbidrag | 100 | 160 | 250 | 40 |
| Resultat före skatt | 9 | 2 | 148 | 30 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 0 | 30 | 7 |
| Årets resultat | 7 | 2 | 118 | 23 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 076 | 4 951 | 3 452 | 460 |
| Anläggningstillgångar | 2 862 | 4 391 | 2 917 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 862 | 2 891 | 2 917 | 0 |
| Byggnader och mark | 2 844 | 2 891 | 2 917 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 18 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 500 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 214 | 560 | 535 | 460 |
| Varulager m.m. | 12 | 362 | 373 | 411 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 12 | 362 | 373 | 411 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 170 | 9 | 23 |
| Kundfordringar | 8 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 145 | – | – |
| Övriga fordringar | 38 | 25 | 5 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 3 | 5 |
| Kassa och bank | 156 | 28 | 153 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 076 | 4 951 | 3 452 | 460 |
| Eget kapital | 478 | 472 | 470 | 52 |
| Bundet eget kapital | 325 | 325 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 325 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 153 | 147 | 445 | 27 |
| Balanserat resultat | 147 | 445 | 327 | 4 |
| Årets resultat | 7 | 2 | 118 | 23 |
| Långfristiga skulder | 2 115 | 4 365 | 2 665 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 115 | 3 000 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 1 300 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 1 365 | 1 365 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 483 | 114 | 317 | 408 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 123 | 3 |
| Skulder till koncernföretag | 292 | 0 | 135 | 403 |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 21 | −2 |
| Övriga skulder | 136 | 75 | 5 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 53 | 22 | 33 | 0 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 3 000 | 3 000 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 941 | 2 941 | 2 920 | – |
| Årets inköp | 0 | 21 | 2 920 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 97 | 50 | 3 | 0 |
| Årets avskrivningar | 47 | 47 | 3 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 500 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 500 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 500 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 23 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 23 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | – | – |
| Årets avskrivningar | 5 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ELINGSVÄGEN 1, 534 60 VEDUM
- Registrerat
- 2021-01-20
- Bransch
- Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt bedriva handel med medicinsk utrustning, förbrukning och instrument för tandläkare, läkare, vårdgivare samt äga och förvalta fastigheter.
Bankgironummer
- 5621-8514
- Aama Medical Products AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vara Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har som verksamhet att importera och sälja sjukvårdsprodukter samt förvalta fastigheter. Under året har bolaget hyrt ut fastigheten till moderbolaget. Företaget har sitt säte i Vara Kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.