Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

United Camping Campsite HoldCo AB

559297-1658AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
137 tkr
Årets resultat 2025
−520 tkr
Eget kapital 2025
79 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 1,2 mkr1,2 mkr20242024: 3,5 mkr3,5 mkr20232023: 6,2 mkr6,2 mkr20222022: 17,3 mkr17,3 mkr20212021: 3,2 mkr3,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2263 5186 164
Nettoomsättning 1 2263 5186 164
Rörelsekostnader 1 0797 1115 999
Övriga externa kostnader 202 3821 357
Personalkostnader 1 0594 7294 642
Rörelseresultat 148−3 594165
Finansiella poster −11−24 660−8 591
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 17 2817 278
Räntekostnader och liknande resultatposter 1231 94115 868
Resultat efter finansiella poster 137−28 253−8 425
Resultat före skatt 137−28 253−8 425
Skatt på årets resultat 0−65759
Övriga skatter 657––
Årets resultat −520−27 596−8 485

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 2186 255261 065
Anläggningstillgångar 0657239 153
Finansiella anläggningstillgångar 0657239 153
Andelar i koncernföretag 00152 415
Fordringar hos koncernföretag 0086 738
Omsättningstillgångar 2185 59821 912
Kortfristiga fordringar 2017219 447
Fordringar hos koncernföretag –016 375
Övriga fordringar 980
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –02 906
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2186 255261 065
Eget kapital 793 73731 334
Bundet eget kapital 252525
Aktiekapital 252525
Fritt eget kapital 543 71231 309
Balanserat resultat 57439 79339 793
Årets resultat −520−36 081−8 485
Långfristiga skulder –0152 546
Skulder till koncernföretag –039 707
Kortfristiga skulder 1392 51777 186
Skulder till kreditinstitut –047 754
Leverantörsskulder 0423470
Skulder till koncernföretag 5046424 595
Övriga skulder 02732 780
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 891 3581 587

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet att, direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt direkt eller indirekt äga, driva och marknadsföra campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Efter att bolaget under 2024 avyttrat samtliga dotterbolag har under året bolagets övriga verksamhet – som bestod i försäljning av koncerninterna managementtjänster avseende strategisk och operativ stöttning av verksamhetsdrivande bolag – avvecklats genom att bolagets anställda överförts till annat koncernbolag. Under 2026 planeras en avveckling av bolagets verksamhet. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för United Camping Campsite HoldCo AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av United Camping Campsite HoldCo ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till United Camping Campsite HoldCo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet att, direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt direkt eller indirekt äga, driva och marknadsföra campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Väsentliga händelser under räkenskapsåret I januari 2024 förvärvade bolaget 100% av aktierna i Lidköping Kronocamping AB och i mars 2024 förvärvade bolaget 100% av aktierna i Campalura Fastighet AB (därefter namnändrat till FC Skara Fastighet AB) som driver Skara Sommarland Camping. Förvärven finansierades genom en kombination av aktieägarlån och bankfinansiering. I november 2024 genomfördes en koncernintern försäljning av 100% av andelarna i samtliga dotterbolag (CampOne.dk, Campone Holbaeck, CampOne Böjden, CampOne Grenen, CampOne Ajstrup, First Camp Lodging, FC Skara Fastighet samt Lidköping Kronocamping) till närstående koncernen First Camp Group. I samband med överlåtelsen återbetalades lånen från Nordea och aktieägarlånet. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Under 2025 planeras en avveckling av bolagets verksamhet.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för United Camping Campsite HoldCo AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av United Camping Campsite HoldCo ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till United Camping Campsite HoldCo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 00152 415152 415
Årets inköp 0127 064––
Försäljningar och utrangeringar 0279 479––

Fordringar hos koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 0086 73886 738
Försäljningar och utrangeringar –86 738––

Om bolaget

Adress
ERIK DAHLBERGSALLÉN 15, 115 20 STOCKHOLM
Registrerat
2021-01-18
Bransch
Verksamheter som utövas av huvudkontor

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet att, direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt direkt eller indirekt äga, driva och marknadsföra campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5693-2031
United Camping Campsite Holdco AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K3
Säte
Stockholm
Revision
Ja (2026-04-20)
Revisionsfirma
Grant Thornton Sweden AB
Årsstämma
2026-04-22
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202528 kB Öppna
202429 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag

Direkta dotterföretag

Visa fler relationer
  • First Camp Bøjden ApS
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2024-12-31 · Källrapport
    Visa källuppgift

    ForetagetsNamn=First Camp Bøjden ApS; Organisationsnummer=43853090; ForetagetsSate=Bogense