Start › Stockholms län › Sollentuna
Malmagsvålen Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 720 | 571 | 720 | 780 | 15 |
| Nettoomsättning | 720 | 571 | 720 | 780 | 15 |
| Rörelsekostnader | 506 | 382 | 160 | 86 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 27 | 160 | 86 | 17 |
| Personalkostnader | 473 | 355 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 214 | 190 | 560 | 694 | −2 |
| Finansiella poster | −1 | 9 | −2 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 14 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 5 | 2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 212 | 199 | 558 | 694 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −140 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −140 | – | – |
| Resultat före skatt | 212 | 199 | 418 | 694 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 45 | 43 | 88 | 151 | – |
| Årets resultat | 167 | 156 | 330 | 543 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 522 | 6 284 | 6 701 | 4 689 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 6 231 | 6 034 | 5 351 | 3 883 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 231 | 6 034 | 5 351 | 3 883 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 231 | 6 034 | 5 351 | 3 883 | – |
| Omsättningstillgångar | 290 | 251 | 1 351 | 807 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 171 | 1 351 | 782 | – |
| Övriga fordringar | 123 | 111 | 271 | 2 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 60 | 1 080 | 780 | – |
| Kassa och bank | 167 | 80 | 0 | 25 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 522 | 6 284 | 6 701 | 4 689 | 25 |
| Eget kapital | 1 222 | 1 054 | 898 | 568 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 197 | 1 029 | 873 | 543 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 029 | 873 | 543 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 167 | 156 | 330 | 543 | −2 |
| Obeskattade reserver | 140 | 140 | 140 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 140 | 140 | 140 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 295 | 4 295 | 4 067 | 3 583 | – |
| Övriga skulder | 4 295 | 4 295 | 4 067 | 3 583 | – |
| Kortfristiga skulder | 865 | 794 | 1 597 | 539 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 80 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 239 | 151 | – |
| Övriga skulder | 732 | 642 | 1 152 | 318 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 132 | 152 | 126 | 70 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 2 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten var nästan obefintlig under år 2021, medan i år 2022 så är verksamhetens omfattning mer normal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 231 | 6 034 | 5 351 | 3 883 |
| Årets inköp | 198 | 683 | 1 468 | 3 883 |
Om bolaget
- Adress
- EDSVIKSVÄGEN 45 B, 191 45 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2021-01-04
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT och därmed förenlig verksamhet. Dessutom ingår i verksamheten att äga och förvalta lös och fast egendom, företrädesvis aktier, andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 493-4139
- MALMAGSVÅLEN INVEST AB
kontrollerat 2026-10-21 - 5612-3417
- ANDREAS CYKELSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT och därmed förenlig verksamhet. Dessutom ingår i verksamheten att äga och förvalta lös och fast egendom, företrädesvis aktier, andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.