Genomsyn

Start › Skåne län › Åhus

EKSAB - Elliot Käkkirurgisk Specialist AB

559293-8319AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
307 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
107 tkr
Årets resultat 2025
72 tkr
Eget kapital 2025
393 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 307 tkr307 tkr20242024: 286 tkr286 tkr20232023: 287 tkr287 tkr20222022: 170 tkr170 tkr20212021: 79 tkr79 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 30728629617779
Nettoomsättning 30728628717079
Förändring av lager av produkter i arbete –097–
Rörelsekostnader 1991291159224
Råvaror och förnödenheter 605618111
Övriga externa kostnader 7742665214
Personalkostnader 33226–
Av- och nedskrivningar 292929239
Rörelseresultat 1081571808554
Finansiella poster −1000–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000–
Räntekostnader och liknande resultatposter 1––––
Resultat efter finansiella poster 1071561818554
Bokslutsdispositioner −15−30−40−20−13
Förändring av periodiseringsfonder −15−30−40−20−13
Resultat före skatt 921261416541
Skatt på årets resultat 202629139
Årets resultat 721001125232

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 59951738221595
Anläggningstillgångar 477386949138
Materiella anläggningstillgångar 3766949138
Inventarier, verktyg och installationer 3766949138
Finansiella anläggningstillgångar 440320–––
Andra långfristiga fordringar 440320–––
Omsättningstillgångar 12213228712457
Varulager m.m. 171620115
Råvaror och förnödenheter 1081345
Färdiga varor och handelsvaror 7777–
Kortfristiga fordringar 721916–
Kundfordringar 6057–
Övriga fordringar 02149–
Kassa och bank 991142489752
EGET KAPITAL OCH SKULDER 59951738221595
Eget kapital 39332122110957
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 3682961968432
Balanserat resultat 29619684320
Årets resultat 721001125232
Obeskattade reserver 118103733313
Periodiseringsfonder 118103733313
Kortfristiga skulder 8894887325
Leverantörsskulder 002––
Skatteskulder 73734229
Övriga skulder 8257525116

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag ––0–0
Annan föreslagen utdelning ––0––
Medel att disponera ––––32

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Konsultverksamheten har ökat från föregående år. De inledande åren var en uppstartsfas och då togs en mindre del konsultuppdrag. Bolaget har nu landat på den nivå som troligen kommer mer normal för verksamheten.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Första året bolaget var verksamt (2021) var en uppstartsfas. Under 2022 har försäljning av egentillverkade keramik ökat liksom konsultverksamheten inom käkkirurgi. Utöver detta har även viss maskinell utrustning till keramikverkstaden köpts in.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-31
Anskaffningsvärde 440320
Årets inköp 120320

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 15515515512347
Årets inköp ––327647
Ackumulerade avskrivningar 1189061329
Årets avskrivningar 292929239

Om bolaget

Adress
BRIGANTINVÄGEN 4, 296 37 ÅHUS
Registrerat
2020-12-28
Bransch
Tandläkarverksamhet

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva tandvård med specialist inom käkkirurgi och implantat samt utbildning inom verksamhetsområdet. Aktiebolaget ska bedriva keramiskt konsthantverk och design.

Bankgironummer

5608-6879
EKSAB Elliot Käkkirurgisk Specialis
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-29
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Bolaget registrerades vi Bolagsverket 2020-12-28. Bolaget har två verksamhetsgrenar. Dels tillhandahålls konsulttjänster inom allmäntandvård och specialisttandvård (käkkirurgi) åt i huvudsak privata vårdgivare. Bolaget skall även kunna tillhandahålla utbildning inom nämnda discipliner. Bolagets andra del bedriver tillverkning och försäljning av egenproducerat keramiskt konsthantverk i hyrda lokaler. Bolagets säte är i Åhus, Kristianstads kommun, Skåne län.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202581 kB Öppna
202481 kB Öppna
202381 kB Öppna
202281 kB Öppna
202179 kB Öppna