Genomsyn

Start › Skåne län › Höor

Ringsjö Rent AB

559293-4763AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
627 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−97 tkr
Årets resultat 2025
3 tkr
Eget kapital 2025
57 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 627 tkr627 tkr20242024: 402 tkr402 tkr20232023: 453 tkr453 tkr20222022: 506 tkr506 tkr20212021: 300 tkr300 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 627402453506300
Nettoomsättning 627402453506300
Rörelsekostnader 723467409522212
Handelsvaror 030–––
Övriga externa kostnader 546911015082
Personalkostnader 657356286371130
Av- och nedskrivningar 1212122–
Rörelseresultat −96−6544−1687
Finansiella poster −100––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 100––
Resultat efter finansiella poster −97−6544−1687
Bokslutsdispositioner 10017−1217−22
Förändring av periodiseringsfonder 017−1217−22
Erhållna koncernbidrag 100––––
Resultat före skatt 3−4832165
Skatt på årets resultat –07114
Årets resultat 3−4825051

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 211173237147141
Anläggningstillgångar 22344557–
Materiella anläggningstillgångar 22344557–
Inventarier, verktyg och installationer 22344557–
Omsättningstillgångar 18914019290141
Kortfristiga fordringar 18484825498
Kundfordringar 084123291
Fordringar hos koncernföretag 90––––
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 92––––
Övriga fordringar 2–037
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –07019–
Kassa och bank 5561093644
EGET KAPITAL OCH SKULDER 211173237147141
Eget kapital 57541027776
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 3229775251
Balanserat resultat 29775251–
Årets resultat 3−4825051
Obeskattade reserver –017522
Periodiseringsfonder –017522
Kortfristiga skulder 1541201196643
Leverantörsskulder 1115118
Skulder till koncernföretag 05333––
Skatteskulder 213172116
Övriga skulder 613582714
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 13539666

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 595959590
Årets inköp –––590
Ackumulerade avskrivningar 37251420
Årets avskrivningar 12121220

Om bolaget

Adress
KVARNSTENSVÄGEN 33, 243 36 HÖÖR
Registrerat
2020-12-23
Bransch
Rengöring av byggnader

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva byggstädning, lokalvård och fönsterputsning samt annan därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5606-0510
RINGSJÖ RENT AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Höör, Skåne län
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-01-30
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva byggstädning, lokalvård och fönsterputsning samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägs till 100% av Ringsjö Holding AB, org.nr 559241-4774. Företaget har sitt säte i Höör, Skåne län .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20216 kB Öppna