Årsredovisning för

Moore Ventures AB

559290-8353

Räkenskapsåret

2024-01-01 - 2024-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-28. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Moore Ventures AB, 559290-8353, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2020 och bedriver sedan dess försäljning och design av kläder, klockor, smycken, solglasögon, accessoarer, äventyrs- och vildmarksutrustning. Bolaget ska även bedriva försäljning av hud- och hårvårdsprodukter.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2024 2023 2022 2020/2021
Nettoomsättning 19 918   0 0
Resultat efter finansiella poster -475 867 -445 414 -307 801 -164 811
Soliditet % 7,3 2,2 8,1 22,4

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 25 000 -3 089 2 232
Balanseras i ny räkning   2 232 -2 232
Årets resultat     2 749
Belopp vid årets utgång 25 000 -857 2 749

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat -857
Årets resultat 2 749
Summa 1 892
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Balanseras i ny räkning 1 892
Summa 1 892
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   19 918 0
Förändringar av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbeten för annans räkning   -90 000 400 000
Övriga rörelseintäkter   0 384
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   -70 082 400 384
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -156 410 -666 855
Övriga externa kostnader   -249 205 -177 440
Personalkostnader   -528 -1 516
Summa rörelsekostnader   -406 143 -845 811
Rörelseresultat   -476 225 -445 427
Finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   372 13
Räntekostnader och liknande resultatposter   -14 0
Summa finansiella poster   358 13
Resultat efter finansiella poster   -475 867 -445 414
Bokslutsdispositioner      
Erhållna koncernbidrag   480 000 450 000
Summa bokslutsdispositioner   480 000 450 000
Resultat före skatt   4 133 4 586
Skatter      
Skatt på årets resultat   -1 384 -2 354
Årets resultat   2 749 2 232
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR      
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Färdiga varor och handelsvaror   310 000 400 000
Summa varulager m.m.   310 000 400 000
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   2 236 0
Fordringar hos koncernföretag   0 669 150
Övriga fordringar   17 273 16 016
Summa kortfristiga fordringar   19 509 685 166
Kassa och bank      
Kassa och bank   38 615 32 124
Summa kassa och bank   38 615 32 124
Summa omsättningstillgångar   368 124 1 117 290
SUMMA TILLGÅNGAR   368 124 1 117 290
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   25 000 25 000
Summa bundet eget kapital   25 000 25 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   -857 -3 089
Årets resultat   2 749 2 232
Summa fritt eget kapital   1 892 -857
Summa eget kapital   26 892 24 143
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   38 098 20 250
Skulder till koncernföretag   299 396 1 070 066
Skatteskulder   3 738 2 831
Summa kortfristiga skulder   341 232 1 093 147
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   368 124 1 117 290
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.