Genomsyn

Start › Södermanlands län › Nyköping

Villa Österbo Consulting AB

559289-1278AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
440 tkr
Årets resultat 2025
259 tkr
Eget kapital 2025
366 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 1,5 mkr1,5 mkr20242024: 1,3 mkr1,3 mkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 1,0 mkr1,0 mkr20212021: 827 tkr827 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 4821 2681 1231 020827
Nettoomsättning 1 4821 2681 1231 013827
Övriga rörelseintäkter ––07–
Rörelsekostnader 1 0421 008951870686
Övriga externa kostnader 202207221200160
Personalkostnader 834796730670526
Av- och nedskrivningar 65–––
Rörelseresultat 440260172150141
Finansiella poster 01200
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0330–
Räntekostnader och liknande resultatposter 12000
Resultat efter finansiella poster 440261174150141
Bokslutsdispositioner −110−40–0−40
Förändring av periodiseringsfonder −110−40–0−40
Resultat före skatt 330221174150101
Skatt på årets resultat 7151413627
Årets resultat 25917013311475

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 713487418322248
Anläggningstillgångar 712–––
Materiella anläggningstillgångar 712–––
Inventarier, verktyg och installationer 712–––
Omsättningstillgångar 707474418322248
Kortfristiga fordringar 24920513713483
Kundfordringar 16519613313083
Övriga fordringar –––00
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 85944–
Kassa och bank 457270281187165
EGET KAPITAL OCH SKULDER 713487418322248
Eget kapital 366257237164100
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 34123221213975
Balanserat resultat 82627925–
Årets resultat 25917013311475
Obeskattade reserver 19080404040
Periodiseringsfonder 19040404040
Kortfristiga skulder 157149141118108
Leverantörsskulder 9292025
Skatteskulder 4027533828
Övriga skulder 10893687875

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 200–150––
Medel att disponera –––13975

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 17170
Årets inköp 0170
Ackumulerade avskrivningar 1050
Årets avskrivningar 650

Om bolaget

Adress
HÖGLUNDAVÄGEN 5 A, 611 37 NYKÖPING
Registrerat
2020-12-10
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Konsultverksamhet inom redovisning.

Bankgironummer

5596-6980
Villa Österbo Consulting AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Nyköping.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-30
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets bedriver konsultverksamhet inom redovisning och företagsekonomi.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202446 kB Öppna
202344 kB Öppna
202244 kB Öppna
202143 kB Öppna