Genomsyn

Start › Skåne län › Helsingborg

Läsklar AB

559288-6682AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
421 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−31 tkr
Årets resultat 2025
−31 tkr
Eget kapital 2025
188 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 421 tkr421 tkr20242024: 238 tkr238 tkr20232023: 304 tkr304 tkr20222022: 408 tkr408 tkr20212021: 436 tkr436 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 421238461562495
Nettoomsättning 421238304408436
Övriga rörelseintäkter –015715359
Rörelsekostnader 452296585271314
Handelsvaror 1918471213277
Övriga externa kostnader 259284865435
Personalkostnader 0226––
Av- och nedskrivningar 22222
Övriga rörelsekostnader –0010
Rörelseresultat −32−57−124291181
Finansiella poster 1210–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1210–
Resultat efter finansiella poster −31−56−123291181
Resultat före skatt −31−56−123291181
Skatt på årets resultat ––06039
Årets resultat −31−56−123231142

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 343339416679281
Anläggningstillgångar 02479
Immateriella anläggningstillgångar 02479
Koncessioner, patent, licenser och liknande 02479
Omsättningstillgångar 343337411673272
Varulager m.m. 38824912677
Färdiga varor och handelsvaror 38824912677
Kortfristiga fordringar 5312016163190
Kundfordringar 26––0132
Övriga fordringar 271151366357
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0525––
Kassa och bank 2511342014845
EGET KAPITAL OCH SKULDER 343339416679281
Eget kapital 188219275398167
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 163194250373142
Balanserat resultat 194250373142–
Årets resultat −31−56−123231142
Kortfristiga skulder 155120141281114
Förskott från kunder 1––––
Leverantörsskulder 252606
Skatteskulder ––04–
Övriga skulder 142104104110103
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1010101665

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Koncessioner, patent och licenser

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-08
Anskaffningsvärde 11111111110
Årets inköp –––011–
Ackumulerade avskrivningar 1197420
Årets avskrivningar 22222–

Om bolaget

Adress
DROTTNINGGATAN 57, 252 22 HELSINGBORG
Registrerat
2020-12-09
Bransch
Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet

Verksamhet enligt registret

Försäljning av ett metodpaket för läsinlärning

Bankgironummer

5590-7687
Läsklar AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Helsingborg
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-11
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver utveckling och försäljning av metodpaket för läsinlärning och därmed tillhörande verksamhet. Företaget har sitt säte i Helsingborg .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna