se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 559288-0784 2025-06-01 2026-05-31 559288-0784 2026-05-31 559288-0784 2024-06-01 2025-05-31 559288-0784 2025-05-31 559288-0784 2023-06-01 2024-05-31 559288-0784 2024-05-31 559288-0784 2022-06-01 2023-05-31 559288-0784 2023-05-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
mAh Försäkringsservice AB
559288-0784

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-06-01 – 2026-05-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-07-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom konsultverksamhet, teknisk service och administration inom försäkringsbranschen
och liknande andra branscher i Sverige. Skadereglering, upphandling, riskbedömning, granskning, värdering, besiktning,
utbildning, projektledning samt utredning i anslutning härtill.

Företaget har sitt säte i Västerås.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2506-2605 2406-2505 2306-2405 2206-2305
Nettoomsättning 3 663 3 246 2 801 3 372
Resultat efter finansiella poster 190 433 390 530
Soliditet % 21 37 35 42

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 50 000 194 250 315 647
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning -400 000
- Balanseras i ny räkning 315 647 -315 647
- Årets resultat 119 544
- Belopp vid årets utgång 50 000 109 898 119 544
3 (7)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 109 898
Årets resultat 119 544
Summa 229 442


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning 200 000
Balanseras i ny räkning 29 442
Summa 229 442

Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

4 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 3 663 315 3 246 324
Övriga rörelseintäkter 396 511 1 596
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 059 826 3 247 920
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -853 228 -520 315
Övriga externa kostnader -1 639 311 -1 229 356
Personalkostnader 2 -1 376 868 -1 059 332
Summa rörelsekostnader -3 869 407 -2 809 003
Rörelseresultat 190 419 438 917
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 157 250
Räntekostnader och liknande resultatposter -782 -5 967
Summa finansiella poster -625 -5 717
Resultat efter finansiella poster 189 794 433 200
Resultat före skatt 189 794 433 200
Skatter
Skatt på årets resultat -70 250 -117 553
Årets resultat 119 544 315 647
5 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 324 252 428 386
Fordringar hos koncernföretag 737 500 752 500
Övriga fordringar 186 186
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 59 906 92 470
Summa kortfristiga fordringar 1 121 844 1 273 542
Kassa och bank
Kassa och bank 178 740 227 940
Summa kassa och bank 178 740 227 940
Summa omsättningstillgångar 1 300 584 1 501 482
SUMMA TILLGÅNGAR 1 300 584 1 501 482
6 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 109 898 194 250
Årets resultat 119 544 315 647
Summa fritt eget kapital 229 442 509 897
Summa eget kapital 279 442 559 897
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 80 392 264 048
Skulder till koncernföretag 745 000 451 000
Skatteskulder 62 130 102 046
Övriga skulder 133 620 124 491
Summa kortfristiga skulder 1 021 142 941 585
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 300 584 1 501 482
7 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Nyckeltalsdefinitioner

Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.

Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.

Not2Medelantalet anställda 2026-05-31 2025-05-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Upplysning om moderföretag

Bolaget ägs till 100 % av mAh Holding AB, säte i Västerås, orgnr 559275-0110. Koncernen upprätter inte
koncernredovisning enligt 7 kap 3 § ÅRL.