Genomsyn

Start › Södermanlands län › Strängnäs

Bogab Hästkrafter AB

559286-8094AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
492 tkr
Årets resultat 2025
492 tkr
Eget kapital 2025
524 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 1,5 mkr1,5 mkr20242024: 801 tkr801 tkr20232023: 0 kr0 kr20222022: −2 kr−2 kr20212021: −1 kr−1 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 561886014
Nettoomsättning 1 54280100
Övriga rörelseintäkter 1985014
Rörelsekostnader 1 06873376845
Råvaror och förnödenheter 20349017
Övriga externa kostnader 77757117152
Av- och nedskrivningar 891135857
Övriga rörelsekostnader ––0619
Rörelseresultat 493154−76−831
Finansiella poster −100−143
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar ––0142
Räntekostnader och liknande resultatposter 1001
Resultat efter finansiella poster 492154−76−973
Resultat före skatt 492154−76−973
Årets resultat 492154−76−973

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 717701452544
Anläggningstillgångar 408386449507
Materiella anläggningstillgångar 320386449507
Inventarier, verktyg och installationer 3545––
Förbättringsutgifter på annans fastighet 285341449507
Finansiella anläggningstillgångar 88000
Andelar i intresseföretag ––00
Fordringar hos intresseföretag 88000
Omsättningstillgångar 310315337
Kortfristiga fordringar 277213023
Kundfordringar 229114––
Övriga fordringar 649010
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4150013
Kassa och bank 33102314
EGET KAPITAL OCH SKULDER 717701452544
Eget kapital 5241903762
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 4991651237
Balanserat resultat 612871 011
Årets resultat 492154−76−973
Långfristiga skulder 0265265315
Övriga skulder –265265315
Kortfristiga skulder 194245150166
Leverantörsskulder 183237150166
Övriga skulder 100––
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 08––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 322–––

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022
Tillfört aktieägartillskott ––50–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-01
Anskaffningsvärde 569569569569569569
Ackumulerade avskrivningar 28522812062625
Årets avskrivningar 5710858–57–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 50500
Årets inköp 11050–
Försäljningar och utrangeringar 110––
Ackumulerade avskrivningar 155–
Årets avskrivningar 55–

Om bolaget

Adress
BOX 525, 645 25 STRÄNGNÄS
Registrerat
2020-12-01
Bransch
Diverse övriga anläggningsarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva lantbruk, hästsport, handel med djur, uthyrning av personal, fordonsuthyrning, konsultverksamhet inom företagsledning, bygg-/entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen, äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

533-9072
HORSEPOWER AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Strängnäs
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-03
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver lantbruk,hästsport, handel med djur, uthyrning av personal, fordronsuthyrning, konsultverksamhet inom företagsledning och bygg/entreprenadverksamhet. Under räkenskapsåret har försäljningen ökat genom ökade uppdrag och fler antal sålda timmar.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202345 kB Öppna