Genomsyn

Start › Gävleborgs län › Gävle

JLS i Gävle AB

559285-7758AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−319 tkr
Årets resultat 2025
−10 tkr
Eget kapital 2025
508 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 1,9 mkr1,9 mkr20242024: 1,8 mkr1,8 mkr20232023: 1,7 mkr1,7 mkr20222022: 3,2 mkr3,2 mkr20212021: 2,1 mkr2,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 9501 8281 730
Nettoomsättning 1 9501 8271 729
Övriga rörelseintäkter 011
Rörelsekostnader 2 2701 9071 752
Råvaror och förnödenheter 476––
Handelsvaror –294145
Övriga externa kostnader 586478474
Personalkostnader 1 1271 0541 114
Av- och nedskrivningar 818119
Rörelseresultat −321−78−22
Finansiella poster 1−22
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1−12
Räntekostnader och liknande resultatposter 000
Resultat efter finansiella poster −319−80−21
Bokslutsdispositioner 3107122
Förändring av periodiseringsfonder 1027122
Förändring av överavskrivningar −212––
Erhållna koncernbidrag 420––
Resultat före skatt −10−91
Skatt på årets resultat –01
Årets resultat −10−90

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 1 3721 2271 457
Anläggningstillgångar 475556637
Materiella anläggningstillgångar 475556637
Maskiner och andra tekniska anläggningar 226256285
Inventarier, verktyg och installationer 248300352
Omsättningstillgångar 897671820
Varulager m.m. 11896126
Råvaror och förnödenheter 8496126
Pågående arbeten för annans räkning 33––
Kortfristiga fordringar 688484533
Kundfordringar 442143396
Övriga fordringar 21313567
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3220670
Kassa och bank 9291161
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 3721 2271 457
Eget kapital 508518527
Bundet eget kapital 505050
Aktiekapital 505050
Fritt eget kapital 458468477
Balanserat resultat 468477477
Årets resultat −10−90
Obeskattade reserver 212102173
Periodiseringsfonder 0102173
Ackumulerade överavskrivningar 212––
Långfristiga skulder 249320290
Skulder till koncernföretag 249320290
Kortfristiga skulder 402287467
Leverantörsskulder 2039114
Skulder till koncernföretag 785119
Övriga skulder 17079172
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 134118162

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 364364364
Årets inköp ––364
Ackumulerade avskrivningar 1166412
Årets avskrivningar 525212

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 292292292
Årets inköp ––292
Ackumulerade avskrivningar 66367
Årets avskrivningar 29297

Om bolaget

Adress
FORSBYVÄGEN 228, 805 98 GÄVLE
Registrerat
2020-11-26
Bransch
Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva tillverkning av specialsnickerier, byggnadssnickerier ocn montering av dessa samt annan därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5587-1875
JLS i Gävle AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Gävleborgs län, Gävle kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-11
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tillverkning av specialsnickerier, byggnadssnickerier och montering av dessa samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till J Lennartsson Snickeri AB, 556697-6360. Företaget har sitt säte i Gävleborgs län, Gävle kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
20249 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag