Hyslop Holding
559283-37001 (9)
Årsredovisning
Hyslop Holding
Organisationsnummer: 559283-3700
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hyslop Holding
559283-37002 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget äger och förvaltar aktier och andelar i dotter- och intressebolag, samt investerar i värdepapper, fastigheter och därmed förenlig verksamhet. |
| Övriga viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
Trots dålig börsavkastning 2023 levererade dotterbolaget fantastiska siffror, och holdingbolaget har kunnat återhämta alla tidigare börsförslusterna under första halvåret 2024. Bolaget flyttade sin tidigare investering i bolaget BrightBid till Nordnet kapitalförsäkringen. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2020-11-16 -2021-12-31 | - |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 6 127 | -8 108 | 78 636 | |
| Balansomslutning (tkr) | | 113 984 | 112 796 | 135 604 | |
| Soliditet (%) | | 61,9 | 59,6 | 58,1 | |
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 75 186 341 | -8 107 825 | 67 178 516 |
| Balanseras i ny räkning | | -10 827 825 | 10 827 825 | 0 |
| Utdelning | | | -2 720 000 | -2 720 000 |
| Årets resultat | | | 6 126 901 | 6 126 901 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 64 358 516 | 6 126 901 | 70 585 417 |
Hyslop Holding
559283-37003 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 64 358 516 | | | |
| Årets resultat | | 6 126 901 | | | |
| Summa | | 70 485 417 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 2 720 000 | | | |
| Summa utdelning | | 2 720 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 67 765 417 | | | |
| Summa | | 70 485 417 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Hyslop Holding
559283-37004 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -36 625 | -33 711 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -36 625 | -33 711 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -36 625 | -33 711 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | 2 | 11 700 000 | 12 200 000 |
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | | | 3 | -3 563 272 | -17 922 958 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 973 202 | -2 351 156 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 6 163 526 | -8 074 114 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 6 126 901 | -8 107 825 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 6 126 901 | -8 107 825 |
| Årets resultat | | | | 6 126 901 | -8 107 825 |
Hyslop Holding
559283-37005 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 99 900 | 99 900 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 6 | 0 | 999 966 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 7 | 113 881 292 | 107 094 265 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 113 981 192 | 108 194 131 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 113 981 192 | 108 194 131 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 0 | 4 327 000 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 268 500 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 0 | 4 595 500 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 859 | 5 985 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 859 | 5 985 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 859 | 4 601 485 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 113 984 051 | 112 795 616 |
Hyslop Holding
559283-37006 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 64 358 516 | 75 186 341 |
| Årets resultat | | | | 6 126 901 | -8 107 825 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 70 485 417 | 67 078 516 |
| Summa eget kapital | | | | 70 585 417 | 67 178 516 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 268 500 | 268 500 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 268 500 | 268 500 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 41 118 134 | 45 333 600 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 917 000 | 0 |
| Skulder till närståendeANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 70 000 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 25 000 | 15 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 43 130 134 | 45 348 600 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 113 984 051 | 112 795 616 |
| | | | | |
Hyslop Holding
559283-37007 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Finansiella anläggningstillgångar (kapitalförsäkringar) har värderats till verkligt värde i enlighet med kapitel 12. Tillgångarna har enligt 12.4 d klassificerats som finansiella tillgångar som kan säljas. Värderingen av kapitalförsäkringarna har skett på ett tillförlitligt sätt i enlighet med årliga värdebesked. Ändringar i verkligt värde har belastat resultaträkningen som orealiserade värdeförändringar på anläggningstillgångar.
|
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
|
| Not 2. Resultat från andelar i koncernföretag exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Utdelning | | | | 11 700 000 | 12 200 000 |
| Summa | | | | 11 700 000 | 12 200 000 |
| | | | | |
| Not 3. Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Orealiserad värdeförändring | | | | -3 563 272 | -17 922 958 |
| Summa | | | | -3 563 272 | -17 922 958 |
| | | | | |
| Not 4. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 99 900 | 99 900 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 99 900 | 99 900 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 99 900 | 99 900 |
| | | | | |
Aktier i Objective Solutions Sweden AB. Bolaget är moderbolag i en mindre koncern och av årsredovisningslagen 7:3 framgår att koncernredovisning då inte behöver upprättas. |
Hyslop Holding
559283-37008 (9)
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Objective Solutions Sweden AB | 556605-9449 | Stockholm | 1 000 | 213 811 | 11 703 233 | 100,0 | 100,0 | 99 900 |
| | | | | | | | |
| Not 6. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 999 966 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 999 966 |
| Försäljningar | | | | -999 966 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 999 966 |
| | | | | |
| Per den 31 december 2022 ägde bolaget 7 913 andelar i BrightBid AB, organisationsnummer: 559250-7957. Dessa andelar har under 2023 flyttats till bolagets kapitalförsäkring. |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| BrightBid AB | 559250-7957 | Stockholm | 7 913 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| | | | | | | | |
| Not 7. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 123 154 921 | 112 144 729 |
| Tillkommande fordringar | | | | 1 000 000 | 11 010 192 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 124 154 921 | 123 154 921 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -16 060 656 | 1 862 302 |
| Återförda nedskrivningar | | | | 5 787 027 | 0 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -17 922 958 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -10 273 629 | -16 060 656 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 113 881 292 | 107 094 265 |
| | | | | |
Bolagets kapitalförsäkring hos Nordnet: bruttovärde, utan tillhörande krediten. Krediten hade saldo -41 118 133 kr 2023-12-31. |
Hyslop Holding
559283-37009 (9)