Genomsyn

Start › Uppsala län › Uppsala

D-Ner AB

559283-2074AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
224 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
161 tkr
Årets resultat 2025
128 tkr
Eget kapital 2025
740 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 224 tkr224 tkr20242024: 327 tkr327 tkr20232023: 90 tkr90 tkr20222022: −1 kr−1 kr20212021: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 224327900–
Nettoomsättning 2243279000
Rörelsekostnader 637823315
Övriga externa kostnader 637823315
Rörelseresultat 16124967−3−15
Finansiella poster –––0755
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –––0755
Resultat efter finansiella poster 16124967−3740
Resultat före skatt 16124967−3740
Skatt på årets resultat 34511300
Årets resultat 12819854−3740

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 888929745762765
Anläggningstillgångar 609609609609–
Finansiella anläggningstillgångar 609609609609–
Andra långfristiga värdepappersinnehav 609609609609–
Omsättningstillgångar 279320136153765
Kortfristiga fordringar 29166222
Kundfordringar 088–––
Övriga fordringar 299222
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 070–––
Kortfristiga placeringar –––0609
Övriga kortfristiga placeringar –––0609
Kassa och bank 250154135151155
EGET KAPITAL OCH SKULDER 888929745762765
Eget kapital 740813715762765
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 715788690737740
Balanserat resultat 5885906367400
Årets resultat 12819854−3740
Kortfristiga skulder 1481163000
Skatteskulder 72511300
Övriga skulder 766517––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 2002001001000
Annan föreslagen utdelning 200200100––
Medel att disponera ––––740

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har påverkats av periodisering av en större faktura mellan räkenskapsåren.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Fått fler föreläsningsuppdrag än tidigare år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året inkom två uppdrag gällande framtagande och att hålla utbildningar inom hälso- och sjukvårdsområdet. Uppdragen kommer att fortsätta även under minst nästa år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 609609609609609

Om bolaget

Adress
SÅGARGATAN 2 D, 753 17 UPPSALA
Registrerat
2020-11-16
Bransch
Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård, apotekartjänster, importverksamhet av dryck och fotografering samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5660-5843
D-Ner AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-09
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård, apotekartjänster, importverksamhet av dryck och fotografering samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Uppsala.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202580 kB Öppna
202480 kB Öppna
202380 kB Öppna
202279 kB Öppna
202179 kB Öppna