Start › Västmanlands län › Valskog
husbyggarna valskog AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 399 | 648 | 3 095 | 3 477 | – |
| Nettoomsättning | 869 | 648 | 2 931 | 3 399 | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 530 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 164 | 78 | – |
| Rörelsekostnader | 421 | 640 | 3 066 | 3 471 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 282 | 615 | 1 657 | – | – |
| Handelsvaror | 137 | – | – | 2 146 | – |
| Övriga externa kostnader | – | 25 | 275 | 139 | – |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 1 134 | 1 186 | – |
| Rörelseresultat | 978 | 8 | 29 | 6 | – |
| Finansiella poster | −1 | −3 | −8 | −3 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 9 | 3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 978 | 5 | 21 | 3 | – |
| Resultat före skatt | 978 | 5 | 21 | 3 | – |
| Skatt på årets resultat | 201 | 1 | 5 | 1 | – |
| Årets resultat | 776 | 4 | 16 | 2 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 060 | 1 012 | 1 039 | 1 343 | – |
| Anläggningstillgångar | 948 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 948 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 948 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 112 | 1 012 | 1 039 | 1 343 | – |
| Varulager m.m. | – | 948 | 946 | 400 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 948 | 946 | 400 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 28 | 92 | 659 | – |
| Kundfordringar | – | 28 | 91 | 394 | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 2 | 264 | – |
| Kassa och bank | 112 | 37 | 1 | 284 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 110 | 1 012 | 1 039 | 1 343 | – |
| Eget kapital | 801 | 47 | 43 | 27 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 776 | 22 | 18 | 2 | – |
| Balanserat resultat | 0 | 18 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 776 | 4 | 16 | 2 | – |
| Långfristiga skulder | 82 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 82 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 226 | 965 | 996 | 1 315 | – |
| Leverantörsskulder | – | 33 | 157 | 430 | – |
| Skatteskulder | 201 | 13 | 17 | 5 | – |
| Övriga skulder | 25 | 919 | 812 | 844 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 10 | 36 | – |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | 240 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TVÄRGATAN 2, 731 60 VALSKOG
- Registrerat
- 2020-11-13
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt försäljning av byggmaterial samt uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5622-4694
- Husbyggarna i Valskog AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-08
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
bolaget har sitt säte i Valskog och tillhanda håller div byggnations uppdrag
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.