2020-11-13 2021-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember NORMALFORM se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559282-94762020-11-132021-12-31 559282-94762021-12-31 559282-94762020-11-12 iso4217:SEK xbrli:pure se-k3-type:AntalPersoner xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

 

559282-9476

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2020‑11‑13 ‑ 2021‑12‑31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

1 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Fire Safety Nordic Utbildningar AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret
2020‑11‑13 ‑ 2021‑12‑31, vilket är företagets första verksamhetsår.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Information om verksamheten

Företaget bedriver utbildningsverksamhet med inriktning mot brandsäkerhet, via egen digital
utbildningslattform samt fysiska utbildningstillfällen.

Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat
negativt.

För mer specifik information hur företaget har påverkats och vilka åtgärder som vidtagits hänvisas till
rubriken Väsentliga händelser under räkenskapsåret.

 

Företaget har sitt säte i Luleå.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

År 2021 fortsatte så som 2020 slutade, med låg orderingång. Myndigheternas rekommendationer om att
begränsa resor försvårade möjligheten att utföra vår verksamhet. Kunderna var avvaktande med att dra
igång nya projekt och flera planerade projekt ställdes in med kort varsel vilket blev dyrt för företaget och
gjorde det svårplanerat med personalresurser och resor.

Ett antal investeringar sköts på framtiden för att hålla nere företagets utgifter. Delar av året har personal i
de olika koncernföretagen varit korttidspermitterade.

Företaget hade ökad orderingång under hösten. Slutet av året kunde avslutas på ett positivt sätt med
optimism om fortsatt god orderingång och bättre likviditet samt resultat.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2020/21

 

 

 

 

 

(14 mån)

 

 

 

 

Nettoomsättning

2 288

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

-99

 

 

 

 

Soliditet (%)

18,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

2 (8)

 

 

 

 

 

 

Förändring av eget kapital

 

Aktie-

Fond för

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

utv. arbeten

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

 

 

 

50 000

Disposition enligt beslut
av årets årsstämma:

 

 

 

 

 

Årets aktiveringar

 

214 131

-214 131

 

0

Årets avskrivningar

 

-9 214

9 214

 

0

Erhållna aktieägartillskott

 

 

300 000

 

300 000

Årets resultat

 

 

 

-99 204

-99 204

Belopp vid årets utgång

50 000

204 917

95 083

-99 204

250 796

 

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 300 000 kr (0 kr).

 

Förslag till behandling av ansamlad förlust

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

balanserad vinst   95 083
årets förlust   -99 204
  -4 121

 

behandlas så att

i ny räkning överföres   -4 121
  -4 121

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

 

 

3 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2020-11-13

-2021-12-31

(14 mån)

 

 

 

Rörelsens intäkter

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

2 288 287

 

 

 

Aktiverat arbete för egen räkning

 

214 132

 

 

 

 

 

2 502 419

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsens kostnader

 

 

 

 

 

Råvaror och förnödenheter

 

-892 490

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-717 935

 

 

 

Personalkostnader

2

-972 578

 

 

 

Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar

 

-15 475

 

 

 

 

 

-2 598 478

 

 

 

Rörelseresultat

 

-96 059

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat från finansiella poster

 

 

 

 

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-3 145

 

 

 

 

 

-3 145

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

 

-99 204

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-99 204

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-99 204

 

 

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Immateriella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och
liknande arbeten

3

204 917

 

 

 

 

 

204 917

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

4

25 191

 

 

 

 

 

25 191

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

230 108

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varulager m m

 

 

 

 

 

Förskott till leverantörer

 

2 000

 

 

 

 

 

2 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

420 769

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

251 125

 

 

 

Aktuella skattefordringar

 

9 161

 

 

 

Övriga fordringar

 

84 000

 

 

 

Upparbetad men ej fakturerad intäkt

 

4 500

 

 

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

119 067

 

 

 

 

 

888 622

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

225 609

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

1 116 231

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

1 346 339

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

 

 

Fond för utvecklingsutgifter

 

204 917

 

 

 

 

 

254 917

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserad vinst eller förlust

 

95 083

 

 

 

Årets resultat

 

-99 204

 

 

 

 

 

-4 121

 

 

 

Summa eget kapital

 

250 796

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

5

 

 

 

 

Skulder till kreditinstitut

 

333 000

 

 

 

Summa långfristiga skulder

 

333 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

5

 

 

 

 

Skulder till kreditinstitut

 

167 000

 

 

 

Leverantörsskulder

 

145 849

 

 

 

Skulder till koncernföretag

 

143 605

 

 

 

Övriga skulder

 

167 844

 

 

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

138 245

 

 

 

Summa kortfristiga skulder

 

762 543

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

1 346 339

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

6 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 Årsredovisning
och koncernredovisning (K3).

 

Intäktsredovisning

Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i
den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och
intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

 

Immateriella tillgångar

Företaget redovisar internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar enligt aktiveringsmodellen.
Det innebär att samtliga utgifter som avser framtagandet av en internt upparbetad immateriell
anläggningstillgång aktiveras och skrivs av under tillgångens beräknade nyttjandeperiod, under
förutsättningarna att kriterierna i BFNAR 2012:1 är uppfyllda.

 

Anläggningstillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.

 

Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden med hänsyn till väsentligt restvärde.
Följande avskrivningsprocent tillämpas:

 

Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten

20 %

 

Inventarier, verktyg och installationer

20 %

 

 

 

 

Finansiella instrument

Kundfordringar/kortfristiga fordringar

Kundfordringar och kortfristiga fordringar redovisas som omsättningstillgångar till det belopp som
förväntas bli inbetalt efter avdrag för individuellt bedömda osäkra fordringar.

 

Leasingavtal

Företaget redovisar samtliga leasingavtal, såväl finansiella som operationella, som operationella
leasingavtal. Operationella leasingavtal redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden.

 

Inkomstskatter

Aktuell skatt

Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs
inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån den skattesats som gäller per
balansdagen.

 

Koncernbidrag

Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdispositioner.

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

7 (8)

 

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2020-11-13

 

 

-2021-12-31

 

 

 

 

Medelantalet anställda

2

 

 

 

 

 

Not 3 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten

 

2021-12-31

 

 

 

 

Inköp

214 131

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

214 131

 

 

 

 

Årets avskrivningar

-9 214

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-9 214

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

204 917

 

 

 

 

 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

 

2021-12-31

 

 

 

 

Inköp

31 452

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

31 452

 

 

 

 

Årets avskrivningar

-6 261

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-6 261

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

25 191

 

 

 

 

Fire Safety Nordic Utbildningar AB

Org.nr 559282-9476

8 (8)

 

 

 

 

 

 

Not 5 Skulder som avser flera poster

Företagets banklån om 500 000 kronor redovisas under följande poster i balansräkningen.

 

 

2021-12-31

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

333 000

 

 

333 000

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

167 000

 

 

167 000

 

 

 

 

 

Not 6 Checkräkningskredit

 

2021-12-31

 

 

 

 

Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till

400 000

 

Utnyttjad kredit uppgår till

0

 

 

 

 

 

Not 7 Uppgifter om moderföretag

Fire Safety Nordic Utbildningar AB ägs till 65% av Retexendo AB, org nr 559233-5193, med säte i
Luleå.

 

 

 

 

 

Luleå 2022-06-23