Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Infra Mät AB, 559282-8833, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Örebro registrerades 2020 och bedriver entreprenad- och konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen.
Bolagets ökade omsättning och reslutat beror av att verksamhetens tjänster är efterfrågade och personalstyrkan utökats.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
5 476 411 |
3 358 434 |
| Resultat efter finansiella poster |
1 434 928 |
1 114 878 |
| Soliditet % |
63,7 |
58,7 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
25 000 |
|
875 348 |
| Utdelning |
|
-187 550 |
|
| Balanseras i ny räkning |
|
875 348 |
-875 348 |
| Årets resultat |
|
|
1 135 765 |
| Belopp vid årets utgång |
25 000 |
687 798 |
1 135 765 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
687 798 |
| Årets resultat |
1 135 765 |
| Summa |
1 823 563 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
|
| Balanseras i ny räkning |
1 823 563 |
| Summa |
1 823 563 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
3 |
2 |
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
403 200 |
|
| Inköp |
|
403 200 |
| Utgående anskaffningsvärden |
403 200 |
403 200 |
| Ingående avskrivningar |
-64 981 |
|
| Årets avskrivningar |
-80 640 |
-64 981 |
| Utgående avskrivningar |
-145 621 |
-64 981 |
| Redovisat värde |
257 579 |
338 219 |