Genomsyn

Start › Västerbottens län › Skellefteå

Lystedts Måleri AB

559280-9783AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
888 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
270 tkr
Årets resultat 2025
104 tkr
Eget kapital 2025
416 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 888 tkr888 tkr20242024: 408 tkr408 tkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 2,0 mkr2,0 mkr20212021: 393 tkr393 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 8884211 0501 969393
Nettoomsättning 8884081 0501 956393
Övriga rörelseintäkter 013013–
Rörelsekostnader 6173018552 011207
Råvaror och förnödenheter 1105712441651
Övriga externa kostnader 19015024731284
Personalkostnader 268794681 27272
Av- och nedskrivningar 501616110
Rörelseresultat 271120195−42186
Finansiella poster −120−1–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1420–
Räntekostnader och liknande resultatposter 22111
Resultat efter finansiella poster 270122196−42185
Bokslutsdispositioner −138−32−6055−55
Förändring av periodiseringsfonder −42−32−4640−40
Förändring av överavskrivningar −960−1415−15
Resultat före skatt 1329013613130
Skatt på årets resultat 282029528
Årets resultat 104691078102

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 835526415431352
Anläggningstillgångar 55737536945
Materiella anläggningstillgångar 55737536945
Inventarier, verktyg och installationer 55737536945
Omsättningstillgångar 278489362362307
Kortfristiga fordringar 1417610025880
Kundfordringar 28657512580
Upparbetad men ej fakturerad intäkt ––0120–
Övriga fordringar 1131021130
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –04––
Kassa och bank 138414262104227
EGET KAPITAL OCH SKULDER 835526415431352
Eget kapital 416312242135127
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 391287217110102
Balanserat resultat 148217110102–
Årets resultat 243691078102
Obeskattade reserver 2309260055
Periodiseringsfonder 1207846040
Ackumulerade överavskrivningar 1101414015
Kortfristiga skulder 189122112296170
Leverantörsskulder 11175––
Skatteskulder 04275233
Övriga skulder 1118866208129
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 671314358

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Företaget har haft en högre omsättning och fler uppdrag pga bättre konjuktur i Sverige.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Företaget har haft mycket lägre omsättning och mindre uppdrag pga det höga ränteläget i Sverige.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Företaget har haft mycket lägre omsättning och mindre uppdrag pga det höga ränteläget i Sverige.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 65080808045
Årets inköp 570––3545
Ackumulerade avskrivningar 934327110
Årets avskrivningar 501616110

Om bolaget

Adress
SÖDRA LASARETTSVÄGEN 17, 931 32 SKELLEFTEÅ
Registrerat
2020-11-04
Bransch
Måleriarbeten

Verksamhet enligt registret

Tjänster inom måleriyrket.

Bankgironummer

5577-5928
Lystedts Måleri AB
kontrollerat 2026-10-20

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-25

Annonser totalt
1
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-03-04
Senaste annonsen
2022-03-04

Annonser per år

År2022
Annonser1

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Skellefteå
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-07
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva måleritjänster och därmed liknade verksamhet. Företaget har sitt säte i Skellefteå .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna