Genomsyn

Start › Stockholms län › Bandhagen

Vinodeli Svenska AB

559280-2614AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1 kr
Resultat efter fin. poster 2025
17 tkr
Årets resultat 2025
91 tkr
Eget kapital 2025
129 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20252025: 1 kr1 kr20242024: 0 kr0 kr20232023: 1 kr1 kr20222022: 1 kr1 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 68225124168122
Nettoomsättning 0000–
Övriga rörelseintäkter 68225124168122
Rörelsekostnader 5048494433
Övriga externa kostnader 4036383923
Personalkostnader 45615
Av- och nedskrivningar 67556
Rörelseresultat 171777512388
Finansiella poster 000––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 010––
Resultat efter finansiella poster 171767512388
Bokslutsdispositioner 101−49−6−35−36
Förändring av periodiseringsfonder 114−45−22−30−17
Förändring av överavskrivningar 13−416−5−19
Resultat före skatt 118127698852
Skatt på årets resultat 2829141911
Årets resultat 9199546941

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 198386266283133
Anläggningstillgångar 71391418
Materiella anläggningstillgångar 71391418
Inventarier, verktyg och installationer 71391418
Omsättningstillgångar 191374257269115
Kortfristiga fordringar 681155610677
Kundfordringar ––049–
Övriga fordringar 030––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 68113565677
Kassa och bank 12425920116438
EGET KAPITAL OCH SKULDER 198386266283133
Eget kapital 1291388913566
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Ej registrerat aktiekapital ––––0
Uppskrivningsfond ––––0
Reservfond ––––0
Fritt eget kapital 1041136411041
Överkursfond ––––0
Balanserat resultat 131410410
Årets resultat 9199546941
Obeskattade reserver 25127787136
Periodiseringsfonder 0114694717
Ackumulerade överavskrivningar 251392419
Långfristiga skulder 679561123
Övriga skulder 679561123
Kortfristiga skulder 384343658
Skatteskulder 171019238
Övriga skulder 213324420
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––00–

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 7510050100–
Annan föreslagen utdelning 7510050100–
Medel att disponera ––––41

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 3535352424
Årets inköp –11–2424
Ackumulerade avskrivningar 282215106
Årets avskrivningar 67556

Om bolaget

Adress
SKEBOKVARNSVÄGEN 330, 124 50 BANDHAGEN
Registrerat
2020-11-02
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva import och export av vin, delikatesser, handla med värdepapper och ekonomisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5622-2383
Vinodeli Svenska AB
kontrollerat 2026-10-20

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-30
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2020 och bedriver sedan dess import och export av vin, delikatesser, handla med värdepapper och ekonomisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20217 kB Öppna