Genomsyn

Start › Stockholms län › Danderyd

Dramalab AB

559278-1594AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-08-01 – 2025-07-31

Omsättning 2025
29 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−43 tkr
Årets resultat 2025
−3 tkr
Eget kapital 2025
190 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 29 tkr29 tkr20242024: 489 tkr489 tkr20232023: 193 tkr193 tkr20222022: 207 tkr207 tkr20212021: 695 tkr695 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 189541193207695
Nettoomsättning 29489193207695
Övriga rörelseintäkter 16151–––
Rörelsekostnader 233414182142451
Råvaror och förnödenheter 2890021
Övriga externa kostnader 1801627999335
Personalkostnader 2516310341115
Rörelseresultat −431261166244
Finansiella poster 0–00–
Räntekostnader och liknande resultatposter ––00–
Resultat efter finansiella poster −431261166244
Bokslutsdispositioner 41−410−7–
Förändring av periodiseringsfonder 41−410−7–
Resultat före skatt −3861158244
Skatt på årets resultat 02521252
Årets resultat −361946192

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 378426196183329
Anläggningstillgångar 02–––
Materiella anläggningstillgångar 02–––
Maskiner och andra tekniska anläggningar –2–––
Inventarier, verktyg och installationer 0––––
Omsättningstillgångar 378425196183329
Kortfristiga fordringar 33231218410364
Kundfordringar –0111111
Övriga fordringar 3323121739252
Kassa och bank 461121280266
EGET KAPITAL OCH SKULDER 378426196183329
Eget kapital 190194131123217
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 16516910698192
Balanserat resultat 16810998520
Årets resultat −361946192
Obeskattade reserver 04107–
Periodiseringsfonder 04107–
Långfristiga skulder 25–00–
Övriga skulder 25–00–
Kortfristiga skulder 1641916553112
Leverantörsskulder –04420
Skatteskulder 7777556552
Övriga skulder 821106−1640
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 44–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag –0–20–
Medel att disponera ––––192

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Inom kulturbranchen är det inte ovanligt att verksamhetsgraden och därigenom inkomsterna kan variera mellan olika räknenskapsår. Företaget jobbar dock på och siktar på att öka omsättningen.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Som omtalat i väsentliga händelse under året beror den lägre omsättningen på mindre filmuppdrag under året. Det är filmuppdrag som genererar större inkomster. Förhoppningsvis ljusnar det nästa bolagsår.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Om bolaget

Adress
KLUBBVÄGEN 3, 182 57 DANDERYD
Registrerat
2020-10-22
Bransch
Scenkonst

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall verka inom kultur och reklambranschen. Skriva , producera, regissera, skådespela. Utveckla, driva eller medverka i projekt inom kultur- och reklamsektorn. Projekt för scenen, inom film, TV eller andra digitala media. Undervisning inom samma verksamhetsområde. Kan även syssla med kulturhantverk.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-02
Programvara
eDeklarera Årsredovisning

Allmänt om verksamheten

Bolaget verkar inom inom kultur och reklambranschen. Skapar texter , producerar, regisserar, skådespela.r Utvecklar, driver eller medverkar i projekt inom kultur- och reklamsektorn. Projekt för scenen, inom film, TV eller andra digitala media. Undervisning inom samma verksamhetsområde. Sysslar även med kulturhantverk.

Väsentliga händelser

Under verksamhetsåret har bolaget investeringar i material till scenografi och rekvisita för framtida filminspelningar och scenkonstverk. En hel del förarbeten för utarbetande av koncept och manuskript har genomförts. Många resor och möten med tidigare och nya kontakter och presumtiva samarbetspartners har genomförts. Arbetar för att intressera eventuella medfinansiärer till att investera i framtida filmprojekt.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20248 kB Öppna
202380 kB Öppna
202280 kB Öppna
202179 kB Öppna