Genomsyn

Start › Östergötlands län › Norrköping

Lindö Maskin AB

559276-0598AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-03-01 – 2026-02-28

Omsättning 2026
352 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
16 tkr
Årets resultat 2026
148 kr
Eget kapital 2026
88 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20262026: 352 tkr352 tkr20252025: 122 tkr122 tkr20242024: 1,0 mkr1,0 mkr20232023: 889 tkr889 tkr20222022: 870 tkr870 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4802311 018889885
Nettoomsättning 3521221 018889870
Övriga rörelseintäkter 128109–015
Rörelsekostnader 465145965856798
Handelsvaror 226––––
Övriga externa kostnader 239135221259129
Personalkostnader 00744597669
Av- och nedskrivningar 09–––
Rörelseresultat 1586533487
Finansiella poster 0−1−100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00000
Räntekostnader och liknande resultatposter 01100
Resultat efter finansiella poster 1685523487
Bokslutsdispositioner −16−20−27––
Lämnade koncernbidrag 162027––
Resultat före skatt 065263487
Skatt på årets resultat 0147820
Årets resultat 052192667

BalansräkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
TILLGÅNGAR 106144239240198
Anläggningstillgångar 061–––
Materiella anläggningstillgångar 061–––
Inventarier, verktyg och installationer 061–––
Omsättningstillgångar 10684239240198
Kortfristiga fordringar 5077125131107
Kundfordringar –0125735
Fordringar hos koncernföretag 6––––
Övriga fordringar 650015
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 397205887
Kassa och bank 56711410991
EGET KAPITAL OCH SKULDER 106144239240198
Eget kapital 888813711892
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 63631129367
Balanserat resultat 631293670
Årets resultat 052192667
Kortfristiga skulder 1756102122105
Leverantörsskulder 000117
Skulder till koncernföretag 10494––
Skatteskulder 0192917
Övriga skulder –0788155
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 77121217

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20262025202420232022
Styrelsens förslag ––100––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% vilket förklaras främst av en högre vidarefakturering av leasingkostnader jämfört med föregående år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat med med än 30% på grund av förändringar i verksamheten.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Bolagets verksamhet upphör efter räkenskapårets slut

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-02-282025-02-282024-02-292023-02-28
Anskaffningsvärde 06600
Årets inköp 01320–
Försäljningar och utrangeringar 66660–
Ackumulerade avskrivningar 050–
Årets avskrivningar 050–

Om bolaget

Adress
MASTGATAN 11, 603 85 NORRKÖPING
Registrerat
2020-10-12
Bransch
Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner

Verksamhet enligt registret

Bolagets huvudsakliga verksamhet är uthyrning av maskiner och inventarier inom bygg- och anläggningsbranschen, konsultationer inom bygg- och anläggningsbranschen, äga och förvalta lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5576-1613
Skötersketjänst Sverige AB
kontrollerat 2026-10-20

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-12
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Aktiebolaget bedriver uthyrningsverksamhet och erbjuder uthyrning av fordon och div maskiner till bla företag inom byggsektorn. Företaget har sitt säte i Norrköping .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
20259 kB Öppna
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna