Start › Dalarnas län › Falun
AJAMA Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 | 30 | 14 | 19 | 25 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 30 | 14 | 19 | 25 | 18 |
| Rörelseresultat | −7 | −30 | −14 | −19 | −25 | −18 |
| Finansiella poster | −3 | −52 | 0 | −1 | 1 970 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −55 | – | – | 0 | 1 970 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −52 | 52 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −82 | −14 | −21 | 1 945 | −18 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 26 | 10 | 16 | 30 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 26 | 10 | 16 | 30 | 0 |
| Resultat före skatt | −9 | −56 | −4 | −4 | 1 975 | −18 |
| Årets resultat | −9 | −56 | −4 | −4 | 1 975 | −18 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 | 132 | 186 | 223 | 2 159 | 189 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 98 | 150 | 150 | 150 | 180 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 98 | 150 | 150 | 150 | 180 |
| Andelar i koncernföretag | – | 98 | 150 | 150 | 150 | 180 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 28 | 34 | 36 | 73 | 2 009 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 26 | 10 | 16 | 2 000 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 26 | 10 | 16 | 2 000 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 28 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 9 | 26 | 57 | 9 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 | 132 | 186 | 223 | 2 159 | 189 |
| Eget kapital | 28 | 37 | 43 | 47 | 2 002 | 27 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 3 | 12 | 18 | 22 | 1 977 | 2 |
| Balanserat resultat | 12 | 68 | 22 | 27 | 2 | 20 |
| Årets resultat | −9 | −56 | −4 | −4 | 1 975 | −18 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 132 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 132 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 95 | 143 | 176 | 157 | 30 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | – | – | – | 0 | 30 |
| Övriga skulder | – | 81 | 131 | 165 | 146 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 14 | 11 | 11 | 11 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 1 930 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 977 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 50 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 180 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 52 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2020-10-09
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och övriga värdepapper och därmed för enlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sotenäs
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2025-12-29. Företaget har sitt säte i Sotenäs .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Lepechinia AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2025-12-29. Företaget har sitt säte i Sotenäs .