Start › Stockholms län › Järfalla
Väsby Subs AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 715 | 3 300 | 3 399 |
| Nettoomsättning | 3 674 | 3 257 | 3 355 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 23 | −3 | 44 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 46 | – |
| Rörelsekostnader | 3 542 | 3 199 | 3 183 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 5 |
| Handelsvaror | 895 | 888 | 924 |
| Övriga externa kostnader | 1 541 | 1 244 | 1 389 |
| Personalkostnader | 1 096 | 1 067 | 865 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | 173 | 101 | 216 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | 101 | 215 |
| Resultat före skatt | 173 | 101 | 215 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 25 | 46 |
| Årets resultat | 137 | 75 | 168 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 710 | 628 | 381 |
| Anläggningstillgångar | 138 | 100 | 112 |
| Materiella anläggningstillgångar | 38 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 38 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 112 |
| Andra långfristiga fordringar | 100 | 100 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 572 | 528 | 269 |
| Varulager m.m. | 64 | 41 | 44 |
| Råvaror och förnödenheter | 67 | 42 | 44 |
| Färdiga varor och handelsvaror | −3 | −1 | – |
| Kortfristiga fordringar | 244 | 197 | 86 |
| Kundfordringar | 26 | 19 | 29 |
| Övriga fordringar | 35 | 16 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 183 | 162 | 50 |
| Kassa och bank | 265 | 290 | 138 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 710 | 628 | 381 |
| Eget kapital | 406 | 269 | 193 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 381 | 244 | 168 |
| Balanserat resultat | 244 | 168 | – |
| Årets resultat | 137 | 75 | 168 |
| Kortfristiga skulder | 304 | 359 | 188 |
| Leverantörsskulder | 195 | 149 | 20 |
| Skatteskulder | 23 | 85 | 50 |
| Övriga skulder | 106 | 103 | 70 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −19 | 22 | 48 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 244 | 168 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 112 |
| Årets inköp | 100 | 100 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 0 |
| Årets inköp | 47 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | – |
| Årets avskrivningar | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- STORA TORGET 2 A, 177 38 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2020-10-09
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska idka smörgåsförsäljning och snabbmat via butik och café.
Bankgironummer
- 5556-3787
- VÄSBY SUBS AB
kontrollerat 2026-10-20
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-12-09
- Senaste annonsen
- 2024-09-23
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom Snabb mat, och bedriver sin verksamhet inom Kedjen SUBWAY. Detta är bolagets första räkenskapsår. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Inga.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.