Start › Stockholms län › Stockholm
Cageman AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 389 | 484 | 209 | 38 | 215 |
| Nettoomsättning | 1 389 | 484 | 209 | 38 | 208 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 7 |
| Rörelsekostnader | 561 | 572 | 454 | 357 | 205 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 113 | 84 | 36 | 40 | 13 |
| Personalkostnader | 442 | 481 | 410 | 310 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 7 | 7 | 7 | 9 |
| Rörelseresultat | 828 | −88 | −244 | −319 | 11 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 828 | −88 | −244 | −319 | 10 |
| Resultat före skatt | 828 | −88 | −244 | −319 | 10 |
| Skatt på årets resultat | 39 | – | – | 0 | 2 |
| Årets resultat | 790 | −88 | −244 | −319 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 836 | 585 | 148 | 217 | 355 |
| Anläggningstillgångar | 27 | 31 | 38 | 45 | 52 |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 31 | 38 | 45 | 52 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 27 | 31 | 38 | 45 | 52 |
| Omsättningstillgångar | 810 | 554 | 110 | 172 | 304 |
| Kortfristiga fordringar | 719 | 299 | 71 | 69 | 54 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 3 | 3 | −21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 716 | 297 | 68 | 66 | 75 |
| Kassa och bank | 91 | 255 | 39 | 103 | 249 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 836 | 585 | 148 | 217 | 355 |
| Eget kapital | 171 | −618 | −531 | −286 | 33 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 146 | −643 | −556 | −311 | 8 |
| Balanserat resultat | −643 | −556 | −311 | 8 | 0 |
| Årets resultat | 790 | −88 | −244 | −319 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 665 | 1 203 | 679 | 503 | 323 |
| Förskott från kunder | 462 | 1 042 | 614 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | – | – | – |
| Skatteskulder | 36 | – | 0 | 2 | 2 |
| Övriga skulder | 166 | 138 | 65 | 501 | 320 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 9 | 0 | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 8 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 60 |
| Ackumulerade avskrivningar | 34 | 29 | 22 | 16 | 9 |
| Årets avskrivningar | 5 | 7 | 7 | 7 | 9 |
Om bolaget
- Adress
- HORNSGATAN 103, 117 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-10-06
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva artistisk verksamhet samt som musikkompositör, producent samt därmed jämförlig verksamhet
Bankgironummer
- 5556-7333
- Cageman AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består av produktion och försäljning av musik.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.