Genomsyn

Start › Stockholms län › Riala

ByggiBygg Stockholm AB

559274-5474AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-10-01 – 2025-09-30

Omsättning 2025
242 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−143 tkr
Årets resultat 2025
−143 tkr
Eget kapital 2025
105 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 242 tkr242 tkr20242024: 95 tkr95 tkr20232023: 153 tkr153 tkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 986 tkr986 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2421481531 230994
Nettoomsättning 242951531 059986
Övriga rörelseintäkter 05201729
Rörelsekostnader 3851373491 067633
Handelsvaror 12826122284339
Övriga externa kostnader 251110227349231
Personalkostnader ––038250
Av- och nedskrivningar 6––013
Övriga rörelsekostnader ––052–
Rörelseresultat −14311−196164361
Finansiella poster 00−2−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00210
Resultat efter finansiella poster −14311−198163361
Resultat före skatt −14311−198163361
Skatt på årets resultat ––03480
Årets resultat −14311−198129281

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 304264280612749
Anläggningstillgångar 169––052
Materiella anläggningstillgångar 169––052
Maskiner och andra tekniska anläggningar 169––––
Inventarier, verktyg och installationer –––052
Omsättningstillgångar 134264280612697
Kortfristiga fordringar 132255269156672
Kundfordringar 5422621697481
Övriga fordringar 782836229
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –01737182
Kassa och bank 2101145625
EGET KAPITAL OCH SKULDER 304264280612749
Eget kapital 105248237435306
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 80223212410281
Balanserat resultat 223212410281–
Årets resultat −14311−198129281
Kortfristiga skulder 1991643177443
Leverantörsskulder –––03
Skatteskulder ––011480
Övriga skulder 18963346169
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10101018190

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2022-09-302021-09-302020-10-012020-09-30
Anskaffningsvärde 0656565
Försäljningar och utrangeringar 65–––
Ackumulerade avskrivningar 013––
Årets avskrivningar –13––
Återförda avskrivningar 13–––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-09-302024-09-30
Anskaffningsvärde 1750
Årets inköp 1750
Ackumulerade avskrivningar 60
Årets avskrivningar 60

Om bolaget

Adress
KUSBODAVÄGEN 16, 761 13 RIALA
Registrerat
2020-10-01
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva verksamhet inom byggbranschen i såväl egen entreprenad som underentreprenad till annan entreprenör. Verksamheten skall bedrivas med såväl egen personal som med inhyrd personal beroende på behov och projekt. Bolaget skall utföra uppdrag inom hela byggsektorn d.v.s. bygg, måleri, våtutrymmen och markarbeten, med såväl nybyggnation som ombyggnation och underhåll samt reparation och drift av såväl privata bostadsfastigheter som kommersiella fastigheter. Bolaget skall bedriva arkitektkonsulting, samt byggprojektering och inköp. Bolaget skall bedriva Import och export av byggmaterial, byggmaskiner och byggverktyg.

Bankgironummer

687-2014
Byggibygg Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-20

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-26

Annonser totalt
1
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-09-12
Senaste annonsen
2022-09-12

Annonser per år

År2022
Annonser1

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Solna
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-23
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom byggbranschen i såväl egen entreprenad som underentreprenad till annan entreprenör. Företaget har sitt säte i Solna .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20247 kB Öppna
20237 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna