Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48571 (7)
Årsredovisning
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
Organisationsnummer:
559274-4857
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-12.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48572 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver verksamhet inom indirekta investeringar i fastigheter, tomtmark och fastighetsrelaterade
tillgångar och bedriver därmed förenlig verksamhet.
Företaget är vidare ett dotterföretag till Fastighetsförädlarna i Mälardalen AB (org.nr. 556824-4726) med säte i
Stockholm.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Nedskrivning har under året gjorts avseende Kvarteret Hägerstensåsen 1:2 AB, pga aktivering av byggnad och uppbokning av latent skatt i bolaget.
Företagets verksamhet finansieras av moderbolag genom koncernlån. Kapitaltäcknings- och likviditetsgaranti har erhållits
från Fastighetsförädlarna i Mälardalen AB org. nr. 556824-4726.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2020-10-01 -2021-12-31 | - | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -1 982 785 | -427 800 | | |
| Soliditet (%) | | 0,1 | 0,1 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 427 800 | -427 800 | 25 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 946 448 | | 1 946 448 |
| Balanseras i ny räkning | | -427 800 | 427 800 | 0 |
| Årets resultat | | | -1 946 448 | -1 946 448 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 1 946 448 | -1 946 448 | 25 000 |
| Nyemission avser bolagsbildning |
|
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48573 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 946 448 | | | |
| Årets resultat | | -1 946 448 | | | |
| Summa | | 0 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 0 | | | |
| Summa | | 0 | | | |
| | | | | |
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48574 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2020-10-01 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -56 157 | -45 300 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -56 157 | -45 300 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -56 157 | -45 300 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | -1 926 628 | -382 500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 055 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -2 055 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 926 628 | -382 500 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 982 785 | -427 800 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 192 193 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -155 856 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 36 337 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 946 448 | -427 800 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 946 448 | -427 800 |
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48575 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 30 209 986 | 29 367 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 30 209 986 | 29 367 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 30 209 986 | 29 367 500 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 3 267 620 | 5 709 049 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 3 267 620 | 5 709 049 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 13 843 | 14 950 |
| Summa kassa och bank | | | | 13 843 | 14 950 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 281 463 | 5 723 999 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 33 491 449 | 35 091 499 |
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48576 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 946 448 | 427 800 |
| Årets resultat | | | | -1 946 448 | -427 800 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 0 | 0 |
| Summa eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 30 209 986 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 30 209 986 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 250 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 3 211 463 | 35 031 249 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 45 000 | 35 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 3 256 463 | 35 066 499 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 33 491 449 | 35 091 499 |
| | | | | |
Fastighetsförädlarna Hägersten AB
559274-48577 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. Koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna i ABL 7:3, undantag för mindre koncern.
|
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 29 367 500 | |
| Inköp | | | | 842 486 | 29 367 500 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 1 926 628 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 32 136 614 | 29 367 500 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | -1 926 628 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -1 926 628 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 30 209 986 | 29 367 500 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Kvarteret Hägerstensåsen 1:2 AB | 559048-0017 | Stockholm | 500 | 50 | -1 927 | 100,0 | 100,0 | 30 210 |
| | | | | | | | |