Genomsyn

Start › Skåne län › Lund

ELISEB AB

559274-2422AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
601 tkr
Årets resultat 2025
477 tkr
Eget kapital 2025
505 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 1,1 mkr1,1 mkr20242024: 855 tkr855 tkr20232023: 968 tkr968 tkr20222022: 873 tkr873 tkr20212021: 1,5 mkr1,5 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 109863968873
Nettoomsättning 1 109855968873
Övriga rörelseintäkter 08––
Rörelsekostnader 506554211892
Övriga externa kostnader 345294167125
Personalkostnader 14524440767
Av- och nedskrivningar 1616––
Övriga rörelsekostnader –040
Rörelseresultat 603309757−19
Finansiella poster −2210
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2730
Räntekostnader och liknande resultatposter 4420
Resultat efter finansiella poster 601311758−19
Resultat före skatt 601311758−19
Skatt på årets resultat 124641530
Årets resultat 477247606−19

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 554585774398
Anläggningstillgångar 4763––
Materiella anläggningstillgångar 4763––
Inventarier, verktyg och installationer 4763––
Omsättningstillgångar 507522774398
Kortfristiga fordringar 21717310174
Kundfordringar –060
Fordringar hos koncernföretag 26–––
Övriga fordringar 10858212
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 831157471
Kassa och bank 290349672324
EGET KAPITAL OCH SKULDER 554585774398
Eget kapital 50544970196
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 48042467671
Balanserat resultat 41767189
Årets resultat 477247606−19
Kortfristiga skulder 4913772302
Leverantörsskulder 240150
Skatteskulder –02462
Övriga skulder 08122228
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 47151212

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 0420500–
Annan föreslagen utdelning –420500–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 79790
Årets inköp –790
Ackumulerade avskrivningar 32160
Årets avskrivningar 16160

Om bolaget

Adress
GULLREGNSVÄGEN 25, 224 56 LUND
Registrerat
2020-09-30
Bransch
Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara

Verksamhet enligt registret

Företaget ska bedriva kommersiell verksamhet inom filmproduktion samt komposition och design av ljud. Företaget ska skapa och marknadsföra en egen kollektion av kläder och andra relaterade accessoarer. Vidare ska företaget investera, äga och handla med alla typer av värdepapper, finansiella instrument och andra säkerheter samt förvärva fast egendom för såväl företagets löpande drift som i rena investeringssyften.

Bankgironummer

5559-2992
Eliseb AB
kontrollerat 2026-10-20

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-23
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Lund registrerades år 2020 och bedriver sedan sedd kommersiell verksamhet inom filmproduktion samt komposition och design av ljud.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna