Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00871 (7)
Årsredovisning
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
Organisationsnummer:
559266-0087
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Västra Frölunda
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00872 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver restaurangverksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2020-08-06 -2021-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 3 962 155 | 830 000 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -151 352 | -204 | | |
| Soliditet (%) | | 4,1 | 21,3 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | -204 | 24 796 |
| Insatt aktiekapitalANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 160 000 | | 160 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -204 | 204 | 0 |
| Årets resultat | | | -151 352 | -151 352 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 159 796 | -151 352 | 33 444 |
| Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 160 TSEK. |
|
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00873 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 159 796 | | | |
| Årets resultat | | -151 352 | | | |
| Summa | | 8 444 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 8 444 | | | |
| Summa | | 8 444 | | | |
| | | | | |
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00874 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2020-08-06 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 3 962 155 | 830 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 3 962 155 | 830 000 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -1 521 894 | 0 |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 030 035 | -2 258 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 479 645 | -827 946 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -69 933 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -4 101 507 | -830 204 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -139 352 | -204 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -12 000 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -12 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -151 352 | -204 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -151 352 | -204 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -151 352 | -204 |
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00875 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Goodwill | | | 3 | 176 667 | 0 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | | | | 176 667 | 0 |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 4 | 353 400 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 353 400 | 0 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 530 067 | 0 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Färdiga varor och handelsvaror | | | | 150 000 | 0 |
| Summa varulager m.m. | | | | 150 000 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 44 064 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 55 822 | 30 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 99 886 | 30 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 39 154 | 86 216 |
| Summa kassa och bank | | | | 39 154 | 86 216 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 289 040 | 116 216 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 819 107 | 116 216 |
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00876 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 159 796 | 0 |
| Årets resultat | | | | -151 352 | -204 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 8 444 | -204 |
| Summa eget kapital | | | | 33 444 | 24 796 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 430 616 | 0 |
| Leverantörsskulder | | | | 163 978 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 191 069 | 91 420 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 785 663 | 91 420 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 819 107 | 116 216 |
| | | | | |
Järnbrotts Krogen Aktiebolag
559266-00877 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2020-08-06 -2021-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 5 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Goodwill | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseförvärv | | | | 200 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 200 000 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -23 333 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -23 333 | 0 |
| | | | | |
| Not 4. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseförvärv | | | | 400 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 400 000 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -46 600 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -46 600 | 0 |
| | | | | |