Linso Holding AB
559265-22901 (8)
Årsredovisning
Linso Holding AB
Organisationsnummer:
559265-2290
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Upplands Väsby kommun
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Linso Holding AB
559265-22902 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Företaget har sitt säte i Upplands Väsby
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -1 426 898 | -146 224 | 47 738 | -979 717 |
| Soliditet (%) | | 99,9 | 99,6 | 99,2 | 99,9 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 3 558 516 | -151 224 | 3 507 292 |
| Utdelning | | -200 000 | | -200 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -151 224 | 151 224 | 0 |
| Årets resultat | | | -1 426 898 | -1 426 898 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 3 207 292 | -1 426 898 | 1 880 394 |
Linso Holding AB
559265-22903 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 207 292 | | | |
| Årets resultat | | -1 426 898 | | | |
| Medel att disponera | | 1 780 394 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Summa utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 580 394 | | | |
| Summa | | 1 780 394 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Linso Holding AB
559265-22904 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -19 627 | -29 376 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -19 627 | -29 376 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -19 627 | -29 376 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | -200 000 | -150 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | -1 216 755 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 10 092 | 33 698 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -608 | -546 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 407 271 | -116 848 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 426 898 | -146 224 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -5 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -5 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 426 898 | -151 224 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 426 898 | -151 224 |
Linso Holding AB
559265-22905 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 325 000 | 125 000 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 843 187 | 1 897 404 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 168 187 | 2 022 404 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 168 187 | 2 022 404 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 198 024 | 547 150 |
| Övriga fordringar | | | | -27 | 91 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 10 045 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 208 042 | 547 241 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 506 065 | 953 183 |
| Summa kassa och bank | | | | 506 065 | 953 183 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 714 107 | 1 500 424 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 882 294 | 3 522 828 |
Linso Holding AB
559265-22906 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 207 292 | 3 558 516 |
| Årets resultat | | | | -1 426 898 | -151 224 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 780 394 | 3 407 292 |
| Summa eget kapital | | | | 1 880 394 | 3 507 292 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 0 | 13 636 |
| Övriga skulder | | | | 1 900 | 1 900 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 900 | 15 536 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 882 294 | 3 522 828 |
| | | | | |
Linso Holding AB
559265-22907 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 275 000 | 125 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 400 000 | 150 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 675 000 | 275 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -150 000 | 0 |
| Årets nedskrivningar | | | | -200 000 | -150 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -350 000 | -150 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 325 000 | 125 000 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Kapital- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Linso Energi AB | 559455-9832 | Upplands Väsby | 25 000 | 100,0 | 325 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 897 404 | 1 897 404 |
| Inköp | | | | 312 442 | 0 |
| Försäljningar | | | | -149 904 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 059 942 | 1 897 404 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | -1 216 755 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -1 216 755 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 843 187 | 1 897 404 |