1(6)
| Årsredovisning |
HVO AB |
559264-7548 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-08-01 – 2025-07-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-11-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom vård och omsorgsrelaterade tjänster.
Företaget har sitt säte i Västerås.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2408-2507 |
2308-2407 |
2208-2307 |
2108-2207 |
| Nettoomsättning
|
927
|
2 538
|
13 913
|
7 997
|
| Resultat efter finansiella poster
|
121
|
1 333
|
208
|
269
|
| Soliditet %
|
86
|
61
|
20
|
4
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten är under avveckling.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
25 002
|
33 753
|
802 478
|
861 233
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-700 000
|
|
-700 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
802 478
|
-802 478
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
332 166
|
332 166
|
| - Belopp vid årets utgång |
25 002
|
136 230
|
332 166
|
493 398
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
136 230
|
| Årets resultat |
332 166
|
| Summa |
468 396
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
468 000
|
| Balanseras i ny räkning |
396
|
| Summa |
468 396
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
2
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
18 125
|
177 625
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Försäljningar/utrangeringar |
-18 125
|
-159 500
|
| Utgående anskaffningsvärden |
0
|
18 125
|
|
| Ingående avskrivningar |
-11 479
|
-45 071
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Försäljningar/utrangeringar |
11 479
|
37 217
|
| Årets avskrivningar |
-
|
-3 625
|
| Utgående avskrivningar |
0
|
-11 479
|
|
| Redovisat värde |
0
|
6 646
|
|
Not4Ställda säkerheter
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Företagsinteckningar |
1 025 000
|
1 025 000
|
|
| Summa ställda säkerheter |
1 025 000
|
1 025 000
|