1(6)
| Årsredovisning |
HVO AB |
559264-7548 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-08-01 – 2023-07-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2023-09-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom vård och omsorgsrelaterade tjänster.
Företaget har sitt säte i Västerås.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Bolaget har under året sålt verksamhetsdelen som avser kommunal hemtjänst och hemsjukvård.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2208-2307 |
2108-2207 |
2007-2107 |
| Nettoomsättning
|
13 913
|
7 997
|
887
|
| Resultat efter finansiella poster
|
208
|
269
|
-147
|
| Soliditet %
|
20
|
4
|
-26
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten utökades via uppköp i mars föregående år.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
25 002
|
-147 435
|
183 394
|
60 961
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
183 394
|
-183 394
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
197 793
|
197 793
|
| - Belopp vid årets utgång |
25 002
|
35 959
|
197 793
|
258 754
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
35 959
|
| Årets resultat |
197 793
|
| Summa |
233 752
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
200 000
|
| Balanseras i ny räkning |
33 752
|
| Summa |
233 752
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2023-07-31
|
2022-07-31
|
|
| Medelantalet anställda |
23
|
12
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2023-07-31
|
2022-07-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
268 125
|
18 125
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
- |
250 000
|
| Försäljningar/utrangeringar |
-90 500
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
177 625
|
268 125
|
|
| Ingående avskrivningar |
-24 229
|
-604
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Försäljningar/utrangeringar |
29 767
|
- |
| Årets avskrivningar |
-50 609
|
-23 625
|
| Utgående avskrivningar |
-45 071
|
-24 229
|
|
| Redovisat värde |
132 554
|
243 896
|
|
Not4Ställda säkerheter
|
2023-07-31
|
2022-07-31
|
|
| Företagsinteckningar |
1 025 000
|
1 025 000
|
|
| Summa ställda säkerheter |
1 025 000
|
1 025 000
|