Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64761 (8)
Årsredovisning
Lundgrens Betonghåltagning AB
Organisationsnummer:
559262-6476
Räkenskapsår:
2022-05-01 -
2023-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64762 (8)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva alla former av byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten. Bolaget ska även bedriva maskinuthyrning, åkeriverksamhet och försäljning inom återvinning och renhållning. Bolaget ska även direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Nettoomsättningen ökade avservärt då bolaget tog in sin första heltidsanställde under 2023.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-05-01 -2023-04-30 | 2021-05-01 -2022-04-30 | 2020-07-07 -2021-04-30 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 698 537 | 35 950 | 11 719 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 281 383 | -34 729 | 11 380 | |
| Soliditet (%) | | 49,1 | -12,9 | 91,8 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64763 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 6 453 | -31 728 | -275 |
| Balanseras i ny räkning | | -31 728 | 31 728 | 0 |
| Årets resultat | | | 229 875 | 229 875 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | -25 275 | 229 875 | 229 600 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -25 275 | | | |
| Årets resultat | | 229 875 | | | |
| Summa | | 204 600 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 160 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 44 600 | | | |
| Summa | | 204 600 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64764 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-05-01 | 2021-05-01 |
| | | 1 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 698 537 | 35 950 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 1 426 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 699 963 | 35 950 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -5 200 | -5 000 |
| Övriga externa kostnader | | | | -252 173 | -7 179 |
| Personalkostnader | | | 2 | -156 805 | -58 431 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -4 166 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -418 344 | -70 610 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 281 619 | -34 660 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -237 | -69 |
| Summa finansiella poster | | | | -236 | -69 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 281 383 | -34 729 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | 3 001 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 3 001 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 281 383 | -31 728 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -51 508 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 229 875 | -31 728 |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64765 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 177 834 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 177 834 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 4 | 11 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 11 000 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 188 834 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 129 625 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 23 282 | 1 937 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 94 175 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 247 082 | 1 937 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 32 146 | 190 |
| Summa kassa och bank | | | | 32 146 | 190 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 279 228 | 2 127 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 468 062 | 2 127 |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64766 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -25 275 | 6 453 |
| Årets resultat | | | | 229 875 | -31 728 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 204 600 | -25 275 |
| Summa eget kapital | | | | 229 600 | -275 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 80 000 | 0 |
| Leverantörsskulder | | | | 103 034 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 52 828 | 1 926 |
| Övriga skulder | | | | -30 539 | 476 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 33 139 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 238 462 | 2 402 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 468 062 | 2 127 |
| | | | | |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64767 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-05-01 - 2023-04-30 | 2021-05-01 - 2022-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
| Inköp | | | | 182 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 182 000 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -4 166 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -4 166 | 0 |
| | | | | |
Lundgrens Betonghåltagning AB
559262-64768 (8)
| Not 4. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
| Tillkommande fordringar | | | | 11 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 000 | 0 |
| | | | | |